برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظرات پزشكان عمومي پيرامون محتواي برنامه هاي مدون آموزش مداوم پزشكي در زاهدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* معاونت آموزشی، بلوار بهداشت، زاهدان
 
چکیده: 

مقدمه: ضرورت آموزش مداوم بويژه در عصر حاضر با وجود پيشرفت سريع علوم و به روز نگهداشتن دانش دانش آموختگان بر همگان روشن است. از آنجا كه در حدود يك دهه از اجراي برنامه هاي آموزش مداوم مي گذرد، پژوهشهاي مستمر بايستي صورت گيرد. اين پژوهش به منظور جمع آوري نظرات پزشكان عمومي پيرامون محتواي برنامه هاي مدون صورت گرفته است.
روشها: پرسشنامه اي شامل 28 سوال (26 تستي و 2 سوال تشريحي ) درباره محتواي 3 برنامه مدون (جراحي، اطفال و داخلي) تهيه گرديد و اين پرسشنامه در اختيار 156 نفر از پزشكان عمومي شركت كننده در اين برنامه ها قرار داده شد. نتايج نشان مي دهد كه اكثر شركت كنندگان محتواي برنامه ها و زمان اختصاص داده شده به آن را ناكافي و نامتناسب اعلام كردند و خواستار حق انتخاب مباحث با نيازهايشان و نيز اراژه مباحث فصلي و بومي هر منطقه شدند.
يافته ها:  اين يافته ها و همچنين ساير تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شده است بيانگر آن است كه تا رسيدن به اهداف مورد نظر اين برنامه ها فاصله زيادي است كه اين كاستي ها را مي توان با انجام پژوهشهاي مختلف شناسايي نموده و در رفع آن تلاش كرد.
نتيجه: با عنايت به نتايج اين پژوهش بمنظور بهتر نمودن برنامه هاي آموزش مداوم بايستي فاكتورها و مواردي از جمله: دقت در انتخاب نوع مباحث، تنظيم مناسب زمان هاي اختصاص داده شده براي هر مبحث، اولويت در ارايه بيماريهاي بومي و فصلي، استفاده از نتايج نياز سنجي ها براي انتخاب مباحث، مطلع كردن قبلي شركت كنندگان از رئوس مطالب و منابع مورد استفاده مد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 126
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی