برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  3 , شماره  11 ; از صفحه 29 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر توسعه مالي بر رشد اقتصادي: مقايسه اي بين کشورهاي OECD و UMI

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد و حسابداری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز
 
چکیده: 

ارتباط بين توسعه مالي و رشد اقتصادي يکي از موضوعات مهم در اقتصاد مي باشد. در مطالعه حاضر تلاش گرديد تا اثر توسعه مالي بر رشد اقتصادي در کشورهاي منتخب عضو سازمان همکاري و توسعه اقتصادي (OECD) و کشورهاي با درآمد بالاتر از حد متوسط (UMI) بررسي و با يکديگر مقايسه شود. جهت اين بررسي از پنج شاخص توسعه مالي استفاده شد که عبارتند از: نسبت اعتبارات خصوصي سپرده پولي بانک ها به توليد ناخالص داخلي، نسبت بدهي هاي نقدي به توليد ناخالص داخلي، نسبت دارايي سپرده پولي بانک ها به توليد ناخالص داخلي، نسبت اعتبارات خصوصي سپرده پولي بانک ها و ساير موسسات مالي به توليد ناخالص داخلي و نسبت سپرده بانک ها به توليد ناخالص داخلي.
برآورد الگوها با استفاده از روش اقتصادسنجي داده هاي تابلويي براي 26 کشور عضو سازمان همکاري و توسعه اقتصادي و 23 کشور با درآمد بالاتر از حد متوسط، طي دوره 2009-1980 انجام شد. روش انتخابي در داده هاي تابلويي جهت برآورد الگو بر اساس آزمون
F مقيد و آزمون هاسمن، روش اثرات ثابت مي باشد. نتايج حاکي از آن است که توسعه مالي اثر منفي و معناداري بر رشد اقتصادي کشورهاي منتخب دارد و از آن جايي که کشورهاي عضو سازمان همکاري و توسعه اقتصادي از سطح توسعه يافتگي بالاتري برخوردارند، شدت اين اثر براي اين دسته از کشورها کوچک تر است. همچنين اثر ساير متغيرها شامل اندازه دولت، تورم و وقفه سرانه توليد ناخالص داخلي واقعي، سرمايه گذاري و درجه باز بودن اقتصاد منطبق بر انتظارات تئوريکي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 253
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی