برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر خطاهاي دارويي از ديدگاه پرستاران: درس هاي آموخته شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: خطاهاي پزشكي از چالش هاي مهم تهديد كننده ايمني بيمار در تمامي كشورهاست. از شايع ترين خطاهاي پزشكي شناخته شده مي توان به خطاهاي دارويي اشاره كرد كه مي تواند منجر به صدمات جدي و حتي مرگ در بيماران شود. لذا اين پژوهش با هدف تبيين عوامل موثر بر خطاهاي دارويي از ديدگاه پرستاران انجام شد تا با شناسايي عوامل موثر بر اين تجربه و درك آن بتوان راه كارهايي جهت كاهش خطا به پرستاران ارائه كرد.
روش ها: مطالعه حاضر با رويكرد كيفي و بر اساس تحليل محتواي هدايت شده انجام شده است. انتخاب مشاركت كنندگان در پژوهش، به صورت مبتني بر هدف بوده كه 20 پرستار با سابقه باليني حداقل 2 سال، شاغل در بيمارستان آموزشي-درماني امام حسين شهر تهران در پژوهش شركت كردند. داده ها از طريق انجام مصاحبه نيمه ساختار يافته جمع آوري شد. براي صحت و استحكام داده ها از شيوه هاي پرسش از همكار و تاييد يافته ها توسط شركت كنندگان استفاده گرديد و هم زمان با جمع آوري داده ها، با استفاده از تحليل محتواي كيفي تجزيه و تحليل آنها انجام شد.
نتايج: مشاركت كنندگان در اين مطالعه عوامل تاثير گذار بر خطاهاي دارويي را در دو درون مايه اصلي «رويكرد فردي»، (شامل «ويژگي هاي فردي و رواني پرستاران»، «ويژگي هاي بيماران»، «خطاي ناشي از دستورات پزشكي»)، و «رويكرد و فرهنگ سازماني» (شامل «شرايط كاري در بخش»، «فرايند يادگيري»، «فرايند مديريت خطر و مواجهه با آن»، «اطلاعات دارويي»، «غيرقابل اجتناب بودن خطا در پرستاري» و «عوارض خطاهاي دارويي») بيان كردند.
نتيجه گيري: عوامل موثر بر خطاهاي دارويي از ديدگاه پرستاران بسيار گسترده، متغير و متاثر از عوامل شخصي، سازماني و موقعيتي است. نتايج پژوهش حاضر اهميت برنامه هاي آموزشي جامع، الگوهاي نقشي شايسته، فراهم بودن فرصت كسب تجربه در عرصه و ارائه بازخوردهاي سازنده در محيط مطلوب يادگيري را در دوران آموزشي و محيط هاي كاري نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پازکیان، م.، و زاغری تفرشی، م.، و رسولی، م. (1392). عوامل موثر بر خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران: درس های آموخته شده. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 13(2 (پیاپی 52)), 98-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=197986Vancouver : کپی

پازکیان مرضیه، زاغری تفرشی منصوره، رسولی مریم. عوامل موثر بر خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران: درس های آموخته شده. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1392 [cited 2021September19];13(2 (پیاپی 52)):98-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=197986IEEE : کپی

پازکیان، م.، زاغری تفرشی، م.، رسولی، م.، 1392. عوامل موثر بر خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران: درس های آموخته شده. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 13(2 (پیاپی 52)), pp.98-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=197986. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 234 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی