برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نظرات و عملکرد پرستاران ICU در مراقبت از دهان بيماران تحت تهويه مکانيکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، گروه پرستاری داخلی جراحی
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: با وجود شواهد مبني بر ارتباط پنوموني مربوط به ونتيلاتور و مراقبت ناکافي از دهان بيمارانICU ، گزارشي در زمينه عملکرد پرستاران ايران در اين زمينه وجود ندارد. مطالعه حاضر با هدف مقايسه نظرات و عملکرد پرستاران ICU درباره مراقبت از دهان بيماران تحت تهويه مکانيکي انجام شد.
مواد و روش کار: مطالعه مقطعي روي 90 پرستار
ICU در بيمارستان هاي کاشان، اصفهان و نجف آباد انجام شد. پرسشنامه شامل اطلاعات دموگرافيک و سوالاتي در مورد دفعات بررسي، ثبت و آموزش ديدن در مورد مراقبت از دهان، استفاده از چک ليست، اولويت و مواد رايج در مراقبت از دهان و موانع آن بود. گزارشات پرستاري 45 بيمار از نظر ثبت مراقبت بررسي شد. آناليز داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شد.
يافته ها: مراقبت از دهان با کسب متوسط نمره 5.7 (از 10)، رتبه هفتم را در ميان 10 مراقبت کسب کرد. تنها حدود 29 درصد پرستاران ابراز کردند که در اين زمينه آموزش ديده اند. 20 درصد از آن ها در طول شيفت مراقبت از دهان را انجام نمي دادند. رايج ترين روش مورد استفاده در مراقبت از دهان ساکشن
(%83.8) بود. زياد بودن وظايف نوشتاري و کمبود پرسنل مهم ترين موانع مراقبت از دهان در بيماران تحت تهويه مکانيکي بود. فقط در گزارش پرستاري 20 درصد از بيماران تحت تهويه مکانيکي تمام موارد مراقبت از دهان ثبت شده بود.
بحث و نتيجه گيري: مراقبت از دهان بيماران تحت تهويه مکانيکي از نظر پرستاران از اهميت بالايي برخوردار نبود. ضمن توصيه به تقويت برنامه هاي آموزشي پرستاران
ICU در زمينه مراقبت از دهان، تقويت نظارت بر انجام اين مراقبت پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی