برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزشگذاري ويژگي هاي موجوديت هاي الگوي مفهومي اف. آر. بي. آر. از ديدگاه کاربران فهرست هاي رايانه اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

هدف: پژوهش حاضر به مطالعه ديدگاه سه گروه از کاربران (عادي، متخصص موضوعي ادبيات فارسي و کتابدار) در خصوص ميزان اهميت و ارزشگذاري هر يک از ويژگيهاي موجوديت هاي الگوي مفهومي اف. آر. بي. آر. در پيوند با وظايف کاربري پرداخته است.
روش: اين پژوهش به روش پيمايشي انجام گرفته است. از پرسشنامه به عنوان ابزار گردآوري داده ها استفاده شد که در اين راستا با استفاده از مصاحبه هاي نيمهساختاريافته ديدگاه سه گروه نمونه (کاربران عادي، کاربران متخصص و کتابداران) در خصوص ويژگي هاي موجوديت هاي الگوي مفهومي اف. آر. بي. آر. در پشتيباني از وظايف کاربري (يافتن، شناسايي، انتخاب و دسترسي) تبيين گرديد.
يافته ها: نتايج پژوهش حاکي از آن است که از بين ويژگي هاي موجوديتهاي الگوي مفهومي اف. آر. بي. آر.، «عنوان اثر»، «عنوان بيان»، «عنوان نمود عيني»، «نام شخص» و «نام تنالگان» از ديدگاه کليه کاربران و کتابداران مورد بررسي داراي ارزش زياد در پشتيباني از وظايف کاربري هستند.
اصالت/ ارزش: ضروري است نرم افزارهاي کتابخانه اي بر مبناي مفاهيم الگوي مفهومي اف. آر. بي. آر. بازنگري گردند. پژوهش حاضر به عنوان يکي از اولين گامها، ديدگاه کاربران بالقوه فهرستهاي رايانه اي را در خصوص ويژگي هاي موجوديت هاي اين الگو در پيوند با وظايف کاربري مورد مطالعه قرار داده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی