برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تجربه دانشجويان تحصيلات تکميلي از آمادگي براي آزمون کارشناسي ارشد پرستاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: افزايش تعداد شرکت کنندگان در آزمون هاي ورودي مقاطع تحصيلات تکميلي رقابت را در اين زمينه گسترده تر کرده است. فرايند آمادگي شرکت کنندگان براي آزمون ورودي کارشناسي ارشد از چالش هاي جدي براي داوطلبان و مديران آموزشي بوده است. اين مطالعه بر مبناي نظريه انتظار با هدف تبيين فرايند آمادگي دانشجويان کارشناسي ارشد پرستاري براي شرکت در آزمون ورودي اين مقطع انجام شده است.
روش ها: اين مطالعه کيفي از نوع تجزيه و تحليل محتوي با رويکرد هدايت شده (بر مبناي نظريه انتظار) و با مصاحبه نيمه ساختار يافته با ده نفر از دانشجويان دوره کارشناسي ارشد پرستاري صورت گرفت. اطلاعات به دست آمده با تجزيه و تحليل محتوي مورد تحليل قرار گرفت.
نتايج: در پايان تجزيه و تحليل اطلاعات، چهار درون مايه «خودکارآمدي»، «رايزني»، «تلاش مداوم» و «حرمت خود» به دست آمد. در رويکرد هدايت شده، انتظار و مطلوبيت پيامد به ترتيب با مفهوم خودکارآمدي و حرمت خود، و همچنين تناسب ابزار با رايزني و تلاش مداوم در ارتباط بودند. مفهوم «خود» مرکزي ترين مفهوم به دست آمده از تجزيه و تحليل اطلاعات در رابطه با پيشرفت تحصيلي بود.
نتيجه گيري: با توجه به نياز شرکت کنندگان در کسب سطح قابل قبول عملکرد براي قبولي در آزمون ورودي کارشناسي ارشد پرستاري، آموزش گستره اي از مهارت هاي مورد نياز براي تقويت مفهوم «خود» در دانشجويان توصيه مي شود. در اين راستا توجه به سبک هاي ياددهي- يادگيري دانشجو محور مي تواند مفيد باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی