برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  4 , شماره  4 ; از صفحه 1 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

حاکميت شب، نگاهي به دو شعر از نيما يوشيج و عبدالوهاب البياتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

نيما و بياتي در ادبيات معاصر فارسي و عربي از پيشگامان شعر نو به شمار مي آيند. گرچه ميان اين دو شاعر ارتباط و پيوندي نبوده است، اما هم زماني و زيستن در شرايط سياسي اجتماعي مشابه و زير سلطه استبداد و اختناق، داشتن تعهد اجتماعي همراه با روحي سرکش و معترض به وضع موجود و جبهه گيري در برابر آن، آشنايي با آثار شاعران نمادگراي فرانسه و گرايش به سمبوليسم، جنبه هاي مشترکي به شعر آن دو بخشيده است. از آن جمله مي توان به حضور سهمگين شب در اشعار ايشان به عنوان نماد استبداد و سياهي و خفقان اشاره کرد.
اين مقاله ضمن اشاره به کارکرد نماد شب در شعر معاصر، به تحليل دو شعر «هست شب» و «لليل في کل مکان» از نيما و بياتي مي پردازد، سپس وجوه تشابه و افتراق آن دو را بيان مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امین مقدسی، ا.، و گیتی، ش. (1391). حاکمیت شب, نگاهی به دو شعر از نیما یوشیج و عبدالوهاب البیاتی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(4), 1-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196423Vancouver : کپی

امین مقدسی ابوالحسن، گیتی شهریار. حاکمیت شب, نگاهی به دو شعر از نیما یوشیج و عبدالوهاب البیاتی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021September19];4(4):1-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196423IEEE : کپی

امین مقدسی، ا.، گیتی، ش.، 1391. حاکمیت شب, نگاهی به دو شعر از نیما یوشیج و عبدالوهاب البیاتی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(4), pp.1-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196423. 

 
بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی