برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  11 , شماره  41 ; از صفحه 91 تا صفحه 109 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از ITIL و COBIT در مديريت خدمات فن آوري اطلاعات سازمان ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه صنعتی مالک اشتر
 
چکیده: 

امروزه يکي از مشکلات کليدي تمامي سازمان ها و کسب و کارهاي جهاني، مديريت منابع فن آوري اطلاعات و توسعه آن ها در جهت تحقق اهداف کلان سازمان است. هم سو با روند تکامل کسب و کارها در جهان و توسعه فن آوري اطلاعات، نگرش ها و راه حل هاي مديريتي و سازماني مختلفي ظهور يافته اند که هدف اصلي تمامي آنان، مديريت موثر و کارآمد فن آوري اطلاعات در راستاي موفقيت و بقاي کسب وکار است.
«کتابخانه زيرساخت فن آوري اطلاعات» چارچوبي جامع و جا افتاده در زمينه مديريت خدمات فن آوري اطلاعات است که بر اساس گردآوري بهترين تجربيات جهاني تدوين شده است. اين الگو، کاملا فرآيندي بوده و در دو بخش کلي «ارائه خدمات» و «پشتيباني خدمات» (در کنار مديريت نرم افزارهاي کاربردي، مديريت زيرساخت، مديريت امنيت و ديدگاه کسب و کار) شکل مي گيرد و در واقع يک چارچوب راهنما براي مديران فن آوري اطلاعات در مديريت و بهينه سازي زيرساخت هاي فن آوري اطلاعات است و اين امکان را براي آنان فراهم مي سازد تا از سطح خدمات ارائه شده در سازمان، اطمينان حاصل نموده و بتوانند زيرساخت هاي مورد نياز را بر طبق يک برنامه از پيش تعيين شده تامين نمايند.
طراحي مدل بلوغ سازمان مديريت خدمات فن آوري اطلاعات، بر اساس الگوي بين المللي و ارائه خدمات با کيفيت و مستمر، از نيازهاي ضروري مديريت ارشد سازمان ها به حساب مي آيد؛ لذا در اين تحقيق سعي بر آن است تا با نگرش فرآيندي و با مرور الگوي مطرح و رايج در خدمات فن آوري اطلاعات و اطلاع از کم و کيفيت آن، طرح مناسبي را (که شامل مدل بلوغ سازمان است)، براي مديريت خدمات فن آوري اطلاعات تهيه و ارائه نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رازقی، م.، و شیرازی، ح.، و خوش نصیب، م. (1390). استفاده از ITIL و COBIT در مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات سازمان ها. مدیریت نظامی, 11(41), 91-109. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196359Vancouver : کپی

رازقی محمدجمال، شیرازی حسین، خوش نصیب مهران. استفاده از ITIL و COBIT در مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات سازمان ها. مدیریت نظامی. 1390 [cited 2021May17];11(41):91-109. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196359IEEE : کپی

رازقی، م.، شیرازی، ح.، خوش نصیب، م.، 1390. استفاده از ITIL و COBIT در مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات سازمان ها. مدیریت نظامی, [online] 11(41), pp.91-109. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=196359. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 261 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی