4 SID.ir | تعيين فراواني انواع سرطان پوست در منطقه جنوب غرب ايران
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين فراواني انواع سرطان پوست در منطقه جنوب غرب ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، گروه کودکان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان ها در تمام دنيا بوده و در نقاط مختلف کشور ما از لحاظ فراواني در رتبه اول تا دوم قرار دارد. با توجه به قابل پيش گيري بودن اکثر انواع سرطان پوست و فقدان اطلاعات جامع از اين نوع سرطان در استان خوزستان، اين مطالعه با هدف تعيين فراواني انواع سرطان پوست در منطقه جنوب غرب ايران و بررسي ارتباط آن ها با تابش نور خورشيد انجام شد.
مواد و روش ها: يافته هاي موجود در اين مطالعه از مرکز جمع آوري گزارشات سرطان استان خوزستان استخراج شد و موارد بروز اين کانسر به صورت تائيد هيستولوژيکي و از اول فروردين 88 تا انتهاي اسفند 88 ثبت شد. مشخصه هاي دموگرافيک از قبيل سن، جنس و محل زندگي و نيز نوع و محل سرطان از پرونده هاي بيماران استخراج شده است.
يافته ها: از ميان 5201 تعداد سرطان ثبت شده در مرکز ثبت سرطان استان خوزستان در سال 1388، 602 نفر مبتلا به انواع سرطان هاي پوست بودند. ميانگين سني اين بيماران 61 سال بود و کليه سرطان هاي پوست به طور معني داري در مردان (348نفر، 56.8%) و در سنين بالاي 40 سال از فراواني بالاتري برخوردار بودند (به ترتيب
0.03 =P و P<0.001). کارسينوم سلول بازال (Basal cell carcinoma, BCC) در 424 (70.4%) بيمار، کارسينوم سلول اسکواموس (Squamous cell carcinoma, SCC) در 85 بيمار، ملانوم بدخيم در 22 بيمار و ساير سرطان ها در 71 بيمار گزارش شدند. نوع سرطان رابطه معني داري با محل سرطان و تماس با نور خورشيد داشته به نحوي که BCC و SCC در محل هاي در معرض نور خورشيد فراواني بسيار بالاتري داشتند (P<0.001).
نتيجه گيري: با توجه به مکان جغرافيايي استان ما که باعث شده در اکثر روزهاي سال داراي تابش بيش تري از نور خورشيد باشد و با توجه به شغل اکثر مردم استان که شامل کشاورزي، دام پروري و يا کار در تاسيسات نفت و گاز و در زير نور خورشيد مي باشد و با توجه به نقش نور خورشيد در ايجاد اين بيماري، توسعه اقدامات آموزشي براي استفاده از روش هاي پيش گيرانه از جمله کرم هاي ضد آفتاب مناسب، محدود کردن حضور در محل هاي آفتاب گير و استفاده از سايبان در محل کار الزامي به نظر مي رسد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی