برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير اجراي برنامه ترخيص طراحي شده بر كيفيت زندگي كودكان سن مدرسه مبتلا به بيماريهاي مادرزادي قلبي تحت عمل جراحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

مقدمه: کودکان مبتلا به بيماري هاي مادرزادي قلبي بعد از عمل جراحي نياز به برنامه هاي مراقبتي خاص ترخيص دارند. لذا پژوهش حاضر با هدف تعيين تاثير برنامه ترخيص طراحي شده بر كيفيت زندگي اين كودكان انجام شد.
روش كار: اين پژوهش يک مطالعه نيمه تجربي است با شرکت 60 نفر در دو گروه كنترل و آزمون همزمان با هم و در دو بخش جداگانه اطفال بيمارستان قلب شهيد رجايي تهران انجام شد. انتخاب نمونه به صورت غير تصادفي و شامل افراد در دسترس بود. ابزار جمع آوري اطلاعات، پرسشنامه اطلاعات دموگرافيک و پرسشنامه کيفيت زندگي کودک مبتلا به بيماري قلبي بود. در گروه آزمون برنامه ترخيص بر اساس الگوي فرآيند پرستاري در 5 جلسه در زمينه تعيين نيازهاي آموزشي، ارائه حمايت هاي عاطفي، و پيگيري مراقبتي در بيمارستان اجرا شد. سپس به مدت 4 هفته در منزل پيگيري شد. کيفيت زندگي کودک در هر دو گروه، قبل از مداخله، يکماه و سه ماه پس از ترخيص از بيمارستان سنجيده شد.
يافته ها: قبل از مداخله، ميانگين نمرات کيفيت زندگي در دو گروه آزمون و كنترل همسان بودند (
P>0.05) وليکن بعد از اجراي برنامه ترخيص، بين ميانگين نمرات کيفيت زندگي در دو گروه آزمون و كنترل اختلاف معنادار وجود دارد (P<0.05).
نتيجه نهايي: برنامه ترخيص طراحي شده بر اساس نيازهاي والدين و کودکان، مي تواند کيفيت زندگي کودکان مبتلا به بيماريهاي مادرزادي قلبي را ارتقا دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی