برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1391 , دوره  22 , شماره  98 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع هيپرگليسمي و عوامل مرتبط با آن در مصدومين حوادث ترافيکي مراجعه کننده به اورژانس بيمارستان امام حسين (ع) در سال 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان مفید، بخش اطفال
 
چکیده: 

سابقه و هدف: وجود هيپرگليسمي باعث افزايش عوارض در بيمار ترومايي مي شود و با کنترل آن، پيش آگهي بيمار بهبود مي يابد. در اين مطالعه ما قصد داشتيم شيوع هيپرگليسمي و عوامل مرتبط با آن را در مصدومين مالتيپل تروما بررسي نماييم.
مواد و روش ها: در اين مطالعه
cross-sectional ، قندخون 472 بيمار مالتيپل تروماي مراجعه کننده به اورژانس بيمارستان امام حسين از تير ماه لغايت مهر ماه 89 اندازه گيري شد. آستانه هيپرگليسمي تاثيرگذار، 140 ميلي گرم در دسي ليتر در نظر گرفته شده است. بيماران ديابتيک از مطالعه خارج شدند. آمار جمع آوري شده وارد نرم افزار کامپيوتري SPSS 16 شد و با کمک تست آماري t-test وchi-square  آناليز شد.
يافته ها: در اين مطالعه شيوع هيپرگليسمي در بيماران مالتيپل تروما ناشي از حوادث رانندگي حدود 20 درصد است و اين يافته در بيماراني که شکستگي همراه داشتند به طور معني داري بيشتر بود. هيپرگليسمي با موارد، جنس، سن، مکانيسم تروما، محل تروما ارتباط معني داري نداشت. همچنين بين وجود خونريزي داخل مغزي و هايپرگلايسمي ارتباط مثبتي ديده شد.
استنتاج: با توجه به شيوع بالاي هيپرگليسمي همراه تروما و يافته هاي قبلي مبني بر بهبود پيش آگهي و کاهش عوارض در صورت کنترل آن، توصيه مي شود در تمام بيماران مالتيپل تروما به خصوص زماني که شک به شکستگي در آنها داريم، در بدو ورود به اورژانس تست قندخون را انجام دهيم. در مورد ساير موارد ترومايي، مطالعات بيشتري لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی