برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  17 , شماره  68 ; از صفحه 117 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي رويکردهاي انتقادي به تحليل گفتمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

«رويکردهاي انتقادي به تحليل گفتمان» يکي از روش هاي کيفي در حوزه مباحث اجتماعي و فرهنگي است. بر مبناي اين گرايش زبان انعکاس دهنده شفاف و آينه واري از واقعيت نيست، بلکه ابزاري است تنيده در روابط قدرت که موجب برساخت اجتماعي واقعيت مي شود. خود اين رويکرد از دو گرايش عمده تشکيل شده است که عبارتند از: الف) تحليل گفتمان فوکويي؛ ب) تحليل گفتمان انتقادي.
براي شناخت بهتر اين رويکرد، مي بايست به تمايزات و تشابهات گرايش هاي مختلف آن اشراف داشت. سوال اصلي اين است که تمايزات عمده ميان اين دو رويکرد چيست؟ براي پاسخ به اين سوال و غور در مباني نظري «رويکردهاي انتقادي به تحليل گفتمان» از روش توصيفي و تحليلي بهره برده ايم و گردآوري اطلاعات از طريق روش اسنادي انجام شده است.
عمده ترين وجه تمايز «تحليل گفتمان فوکويي» از «تحليل گفتمان انتقادي» اين است که در رويکرد نخست معناي «عام» گفتمان مدنظر است و بر مبناي آن گفتمان موجوديتي مستقل و به طور نسبي خودگردان تلقي مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ربانی خوراسگانی، ع.، و خوش آمدی، م. (1390). بررسی تطبیقی رویکردهای انتقادی به تحلیل گفتمان. روش شناسی علوم انسانی (حوزه و دانشگاه), 17(68), 117-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194825Vancouver : کپی

ربانی خوراسگانی علی، خوش آمدی مرتضی. بررسی تطبیقی رویکردهای انتقادی به تحلیل گفتمان. روش شناسی علوم انسانی (حوزه و دانشگاه). 1390 [cited 2021November27];17(68):117-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194825IEEE : کپی

ربانی خوراسگانی، ع.، خوش آمدی، م.، 1390. بررسی تطبیقی رویکردهای انتقادی به تحلیل گفتمان. روش شناسی علوم انسانی (حوزه و دانشگاه), [online] 17(68), pp.117-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194825. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی