برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان پليمريزاسيون کامپوزيت هاي Filtek P90 و Z250 به روش DSC (مطالعه آزمايشگاهي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، نیستان دهم، پلاک 4، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی، بخش ترمیمی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از خواص مهم کامپوزيت ها درجه پليمريزاسيون آنها مي باشد. بر اساس مطالعات انجام شده تنها 75-50% از اين ماده پليمريزه شده و مقادير زيادي از پيوندهاي دو گانه تبديل نشده و يا ناقص باقي مانده است. در صورتيکه اين پليمريزاسيون به درستي انجام نشود، منجر به حلاليت بالا، جذب آب و نهايتا شکست ترميم خواهد شد. با توجه به سيلوران- بيس بودن کامپوزيت Filtek P90 و Z250 به روش DSC (Differential Scanning Calorimetry) ارزيابي شد.
مواد و روش: در اين مطالعه تجربي 10 عدد ديسک کامپوزيتي (هر گروه 5 نمونه) با ابعاد
3×2 ميلي متر در قالب هاي استنلس استيل آماده شده و مطابق دستور سازنده با دستگاه لايت کيور LEDTurbo (Apoza, Japan) با شدت اشعه 950 ميلي وات بر سانتي متر مربع به مدت 20 ثانيه کيور شدند. قبل از انجام آزمون DSC، نمونه ها درون محفظه هايي به دور از نور خوشيد در دماي اتاق نگهداري شدند، سپس نمونه ها با دستگاه (PERKIN Elmer, Norwalk, CT, USA) DSC مورد بررسي قرار گرفتند. نتايج بدست آمده با تست آماري من ويتني مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: درجه پليمريزاسيون در کامپوزيت Filtek P90 و Z250 به ترتيب عبارت از (62.5±5.1) و (71.6±5.3) درصد بود. ميزان پليمرازيسيون کامپوزيت Z250 با اختلاف معناداري بيشتر از P90 بود (P<0.05).
نتيجه گيري: کامپوزيت Z250 ميزان پليمريزاسيون بالاتري نسبت به کامپوزيت Filtek p90 داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 178
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی