برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي قدرت راديوگرافي ديجيتال تفريقي در تشخيص عمق هاي مختلف پوسيدگي کلاس 3 (مطالعه آزمايشگاهي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، نیستان دهم، پلاک 4، بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به محدوديت هاي راديوگرافي متداول در تشخيص پوسيدگي هاي کلاس سه، اين مطالعه با هدف بررسي قدرت راديوگرافي ديجيتال تفريقي در تشخيص عمق هاي مختلف پوسيدگي کلاس سه انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه تشخيصي (بررسي قدرت يک روش) بر روي 46 دندان قدامي دايمي خارج شده سالم انسان انجام گرفت، از نمونه هاي دنداني قبل از ايجاد پوسيدگي راديوگرافي هاي ديجيتالي اوليه تحت شرايط استاندارد به عمل آمد. بر روي يکي از سطوح پروگزيمال به صورت تصادفي يک حفره به عنوان پوسيدگي شبيه سازي شده کلاس سه، توسط فرز روند الماسي 008 ايجاد شد. سپس عکس هاي ثانويه ديجيتالي براي اين نمونه ها به عنوان گروه
B تهيه گرديد. با فرز 009 (گروه C) و بعد از آن با فرز 010 (گروه D) عمق پوسيدگي را افزايش داده و بعد از هر بار تراش تصاوير ثانويه گرفته شد. سپس با تهيه تصاوير تفريقي، دو مشاهده گر آن ها را از نظر وجود يا فقدان پوسيدگي ارزيابي کردند. بر اساس نتايج ارزيابي با کمک نرم افزار SPSS 11.5، شاخص هاي پنج گانه تشخيص محاسبه شد.
يافته ها: ارزش اخباري مثبت، ارزش اخباري منفي، حساسيت، ويژگي و دقت براي گروه
B به ترتيب برابر با 90، 84، 83، 91 و 87 درصد و در گروه C به ترتيب برابر با 96، 94، 93، 96 و 95 درصد محاسبه گرديد. ميزان خطاي تشخيص مثبت و منفي در گروه B برابر 13.1 درصد و در گراديوگرافي برابر 5.5 درصد بود (P<0.07).
نتيجه گيري: در تشخيص پوسيدگي هاي کلاس سه، راديوگرافي ديجيتال تفريقي مي تواند به عنوان روشي قابل قبول مطرح باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی