برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير جويدن آدامس زايليتول بر ميزان تشکيل پلاک در سطوح صاف و اکلوزال دندان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، بلوار شهید باهنر، دانشکده دندانپزشکی قزوین
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در جهان ماشيني و ارتباطات سريع امروز استفاده از مسواک و نخ دندان هميشه و در همه جا امکان پذير نمي باشد. لذا استفاده از روشي جايگزين براي بهداشت دهان و دندان هميشه مد نظر دندانپزشکان بوده است. آدامس هاي بدون قند امروزه به عنوان يک راه حل موثر در اين زمينه مطرح مي گردند، لذا هدف از انجام اين مطالعه، تعيين اثرات جويدن آدامس زايليتول بر ميزان تشکيل پلاک در سطوح دنداني دانشجويان بود.
مواد و روش ها: مطالعه به صورت کارآزمايي باليني تصادفي و يک سوکور به صورت
cross-over بر روي 20 نفر از دانشجويان دندانپزشکي دختر (سال اول تا پنجم) انجام شد. تمامي افراد از سلامت کامل دهاني و لثه اي برخوردار بودند. در روز اول ميزان پلاک با استفاده از روش هاي brushing و polishing به صفر رسانده شد. سپس افراد از انجام اعمال بهداشت دهان براي 3 روز منع شدند و به نيمي از آنها آدامس زايليتول داده شد و بقيه در گروه بدون آدامس قرار گرفتند. سپس يک دوره چهار روزه همگي از بهداشت نرمال بهره مند مي شدند و مرحله دوم مجددا با به صفر رسانيدن ميزان پلاک و جابجايي گروه ها ( استفاده از آدامس، بدون استفاده از آدامس) کار تکرار شد. ايندکس هاي ارزيابي پلاک در اين مطالعه، O’Leary براي سطوح صاف و M.Addy براي سطح اکلوزال بود. آناليز آماري با استفاده از نرم افزار Spss و با استفاده از آزمون هاي ويل کاکسون و من ويتني مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: ميزان پلاک در سطوح اکلوزالي بدون جويدن آدامس
2.5±0.61 و در گروه تجربي برابر 1.65±0.85 (P<0.001) و شدت پلاک با درجه دو و بيشتر به ترتيب 100 درصد و 60 درصد بود (P<0.001) در تمام سطوح ميزان پلاک گروه تجربي کمتر از گروه شاهد بود.
نتيجه گيري: جويدن آدامس زايليتول مي تواند تجمع پلاک در سطح اکلوزال، باکال و لينگوال را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد، اما اثري بر سطوح پروگزيمال ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

برهان مجابی، ک.، و مظفری، آ.، و لطیفی، ب.، و وحید، آ. (1390). بررسی تاثیر جویدن آدامس زایلیتول بر میزان تشکیل پلاک در سطوح صاف و اکلوزال دندان. تحقیق در علوم دندانپزشکی, 8(4 (پیاپی 30)), 180-185. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194315Vancouver : کپی

برهان مجابی کتایون، مظفری آسیه، لطیفی بهارک، وحید آذین. بررسی تاثیر جویدن آدامس زایلیتول بر میزان تشکیل پلاک در سطوح صاف و اکلوزال دندان. تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1390 [cited 2021October22];8(4 (پیاپی 30)):180-185. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194315IEEE : کپی

برهان مجابی، ک.، مظفری، آ.، لطیفی، ب.، وحید، آ.، 1390. بررسی تاثیر جویدن آدامس زایلیتول بر میزان تشکیل پلاک در سطوح صاف و اکلوزال دندان. تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 8(4 (پیاپی 30)), pp.180-185. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194315. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی