برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير لوودوپا- كاربي دوپا بر بهبود بينايي، در مبتلايان به نوروپاتي ايسكميك غير آرتريتي قدامي تازه حادث شده عصب بينايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، بوستان 9، بیمارستان لبافی نژاد، مرکز تحقیقات چشم - دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله
 
چکیده: 

هدف: ارزيابي تاثير لوودوپا – کاربي دوپا بر بهبود حدت بينايي، ديد رنگ و ميدان بينايي در مبتلايان به نوروپاتي ايسکميک غير آرتريتي قدامي عصب بينايي (NAION) در بيماراني که کم تر از 6 هفته به اين بيماري مبتلا شده اند.

روش پژوهش: در اين مطالعه که به روش کارآزمايي باليني شاهددار تصادفي شده دو سوکور انجام شد؛ 13 بيمار به طور تصادفي تحت درمان لوودوپا-کاربي دوپا به مدت 3 هفته قرار گرفتند و 12 بيمار نيز به طور تصادفي تحت درمان با دارونما قرار گرفتند. پس از 6 ماه تفاوت ميزان حدت بينايي به کمک جدول اسنلن، ديد رنگي به کمک صفحات Ishihara و ميدان بينايي به روشAutomates central 30-2  در هر دو گروه مورد قضاوت آماري قرار گرفت.

يافته ها: متوسط حدت بينايي در گروه درمان در ابتداي مطالعه، 1.007 لاگمار (10/1) و در پايان مطالعه 0.75 لاگمار (10/4) بود. متوسط حدت بينايي در گروه شاهد، در ابتدا 0.85 لاگمار (10/3) و در پايان مطالعه 0.75 لاگمار (10/4) بود. بهبود حدت بينايي در گروه درمان به ميزان 3 خط (p=0.0007) و در گروه شاهد به ميزان 1 خط (p=0.013) بود. متوسط ديد رنگي در گروه درمان در ابتداي مطالعه 14/4 و در پايان مطالعه 14/5.76 و در گروه شاهد در ابتداي مطالعه 14/4.3 و در پايان مطالعه 14/5.3 بود. ميزان بهبود ديد رنگي در گروه شاهد و درمان در ابتداي مطالعه و در پايان مطالعه از نظر آماري اختلاف معني داري نداشت. ميدان بينايي در هيچ يک از دو گروه شاهد و درمان، در پايان مطالعه بهبودي نداشت ((p=0.93.

نتيجه گيري: داروي لوودوپا –کاربي دوپا در ايجاد بهبود حدت بينايي در مبتلايان بهNAION  تازه حادث شده، از نظر باليني موثر است ولي ديد رنگي و ميدان بينايي، بهبود قابل ملاحظه اي نشان نمي دهند. بنابراين، استفاده از روشهاي درماني مناسب تر جهت اين بيماران توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی