برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر مفناميك اسيد و ويتامين E به همراه مفناميك اسيد در ميزان درد ديسمنوره اوليه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ديسمنوره يا قاعدگي دردناك يكي از شايع ترين بيماري هاي زنان است. ديسمنوره اوليه به قاعدگي دردناك در غياب بيماري لگني اطلاق مي شود و علت آن انقباضات رحمي حاصل از پروستاگلاندين هاي با منشا اندومتر ترشحي است. درمان متداول آن استفاده از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي و يا داروهاي ضد بارداري خوراكي مي باشد. بر اساس مطالعات موجود، ويتامين E در کاهش شدت درد ديسمنوره اوليه موثر مي باشد. هدف اين مطالعه مقايسه اثر مفناميک اسيد و ويتامين E به همراه مفناميک اسيد در کاهش شدت درد ديسمنوره اوليه به منظور استفاده در افرادي که كاهش شدت درد در آنها با مفناميک اسيد به حد مطلوب نبود انجام شد.
روش بررسي: در اين كارآزمايي باليني دو سوكور که در شهر زاهدان انجام شد 64 زن مجرد كمتر از 30 سال مبتلا به ديسمنوره اوليه مراجعه كننده به درمانگاه بيمارستان قدس زاهدان در سال‌هاي 82 و 83، به صورت تصادفي در دو گروه قرار گرفتند. جهت كاهش درد ديسمنوره به يك گروه در دو قاعدگي متوالي مفناميك اسيد به همراه ويتامين 10) E كپسول حاوي (IU400 و به گروه ديگر مفناميك اسيد و دارونما داده شد، تا براي 5 روز از دو روز قبل تا سه روز بعد از قاعدگي شبي يك كپسول محتوي دارونما و در دو روز اول قاعدگي كپسول 250 mg مفناميك اسيد (ابتدا 2 كپسول با هم و سپس هر 6 ساعت يك عدد) مصرف كنند و مجددا مراجعه‌ نمايند. شدت درد بر اساس درك فرد از درد قاعدگي و انتخاب عدد بازگو كننده آن بر روي يك خط كش (VAS) 100 mm تعيين شد. نتايج با استفاده از آزمون آماري t محاسبه و p<0.05 معني دار در نظر گرفته شد.
نتايج: آزمون هاي آماري نشان داد كه ميانگين اختلاف شدت درد قبل و بعد از درمان در گروهي که مفناميک اسيد به همراه ويتامين E دريافت کرده بودند 52/17±53/48 در مقياس 100 و در گروهي که مفناميک اسيد و دارونما دريافت کرده بودند 21±94/25 در مقياس 100 بود و کاهش شدت درد در گروهي كه براي آنها مفناميك اسيد و ويتامين E تجويز شده بود بيشتر از گروه ديگر بود (001/p<0).
نتيجه گيري: بر اساس نتايج حاصل آن دسته از مبتلايان به ديسمنوره اوليه كه مصرف مفناميك اسيد سبب كاهش درد مطلوب در آنها نمي شود تجويز توام مفناميك اسيد و ويتامين E پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یغمایی، م.، و میرتیموری، م.، و مختاری، م.، و محمدی، م. (1384). مقایسه اثر مفنامیک اسید و ویتامین E به همراه مفنامیک اسید در میزان درد دیسمنوره اولیه. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), 6(2 (مسلسل 22)), 187-193. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19240Vancouver : کپی

یغمایی مینو، میرتیموری معصومه، مختاری مژگان، محمدی مهدی. مقایسه اثر مفنامیک اسید و ویتامین E به همراه مفنامیک اسید در میزان درد دیسمنوره اولیه. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY). 1384 [cited 2021June13];6(2 (مسلسل 22)):187-193. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19240IEEE : کپی

یغمایی، م.، میرتیموری، م.، مختاری، م.، محمدی، م.، 1384. مقایسه اثر مفنامیک اسید و ویتامین E به همراه مفنامیک اسید در میزان درد دیسمنوره اولیه. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), [online] 6(2 (مسلسل 22)), pp.187-193. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19240. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1480 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی