نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليلي بر رويكردهاي مكان يابي و توزيع خدمات در مناطق روستايي: بررسي تطبيقي رويكرد كاركردهاي شهري در توسعه روستايي (UFRD) و مدل هاي تخصيص مكاني (LA)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
امروزه سياستگذاران و برنامه ريزان کشورهاي در حال توسعه به طور گسترده به اين نکته پي برده اند که مکان يابي خدمات و تسهيلات زيرساختي، نقش با اهميتي در توسعه روستايي بازي مي کند. همچنين، بهبود قابليت دسترسي جعرافيايي جمعيت روستايي به خدمات اساسي يکي از اهداف بنيادي اغلب دولت ها در کشورهاي جهان سوم مي باشد. بر پايه تامين خدمات در مکان هاي نزديک تر به نواحي روستايي، برنامه ريزان با دو رويکرد متفاوت يعني کارکردهاي شهري در توسعه روستايي UFRD و مدل هاي تخصيص مکاني LA رو به رو هستند. در اين مقاله ماهيت، گستره (حوزه عمل)، مزيت ها و محدوديت هاي هر دو روش برنامه ريزي مکاني اشاره شده با هم مقايسه مي شود. يافته ها نشان مي دهد که رويکرد کارکردهاي شهري و مدل هاي تخصيص مکاني در ماهيت و حوزه عمل متفاوت هستند و به مسايل و موضوعات گوناگون مي پردازند. کارکردهاي شهري در توسعه روستايي به چگونگي يکپارچه کردن خدمات و زير ساخت ها، با هدف تقويت نقش شهرک ها و بازارها به منظور تسهيل توسعه اقتصاد منطقه اي، مي پردازد؛ حال آن که مدل هاي تخصيص مکاني با نحوه به حداکثر رساندن دسترسي به خدمات و تسهيلات خاص براي بخشي از جمعيت روستايي، سر و کار دارد. با وجود اين، هدف هر دو رويکرد جبران حالت نابرابري اجتماعي و فضايي، از طريق بهبود دسترسي به کالاها و خدمات مورد نياز است و منطق بنيادين براي هر دو رويکرد اين است که شکاف خدماتي در يک سلسله مراتب مکان مرکزي معين را پر کند تا دسترسي به کالا و خدمات اساسي مورد نياز افزايش يابد. با وجود تفاوتهاي واقعي بين اين دو روش، آن ها شباهت هاي زيادي نيز با هم دارند و نظريه مکان مرکزي، ريشه مشترک هر دو رويکرد است. هر چند هر دو روش داراي اصول و عناصر مفيدي براي برنامه ريزان منطقه اي و روستايي هستند؛ اما به سبب تفاوت در ماهيت و حوزه عمل، نبايد به عنوان جايگزين هاي غير قابل جمع (نفي کننده يکديگر) قلمداد شوند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رکن الدین افتخاری، ع.، و ایزدی خرامه، ح. (1380). تحلیلی بر رویکردهای مکان یابی و توزیع خدمات در مناطق روستایی: بررسی تطبیقی رویکرد کارکردهای شهری در توسعه روستایی (UFRD) و مدل های تخصیص مکانی (LA). تحقیقات جغرافیایی, 16(3 (پیاپی 62)), 30-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19222Vancouver : کپی

رکن الدین افتخاری عبدالرضا، ایزدی خرامه حسن. تحلیلی بر رویکردهای مکان یابی و توزیع خدمات در مناطق روستایی: بررسی تطبیقی رویکرد کارکردهای شهری در توسعه روستایی (UFRD) و مدل های تخصیص مکانی (LA). تحقیقات جغرافیایی. 1380 [cited 2022August07];16(3 (پیاپی 62)):30-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19222IEEE : کپی

رکن الدین افتخاری، ع.، ایزدی خرامه، ح.، 1380. تحلیلی بر رویکردهای مکان یابی و توزیع خدمات در مناطق روستایی: بررسی تطبیقی رویکرد کارکردهای شهری در توسعه روستایی (UFRD) و مدل های تخصیص مکانی (LA). تحقیقات جغرافیایی, [online] 16(3 (پیاپی 62)), pp.30-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=19222. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 604 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی