1 SID.ir | تاثير ميتومايسين 0.02 درصد در درمان كراتوكونژنكتيويت بهاره مقاوم به درمان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير ميتومايسين 0.02 درصد در درمان كراتوكونژنكتيويت بهاره مقاوم به درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پيشينه و هدف: کراتوکونژنکتيويت بهاره (VKC) در موارد مقاوم به درمان، با ايجاد عوارض قرنيه اي، مي تواند بينايي بيمار را به خطر اندازد. اين پژوهش به منظور تعيين اثر قطره ميتومايسين – سي 0.02 درصد در درمان موارد مقاوم VKC، بر روي مراجعه کنندگان به مرکز چشم پزشکي الزهرا (س) زاهدان در سال 1380 انجام پذيرفت.

مواد و روش ها: تحقيق به روش کارآزمايي باليني دو سوکور و با کنترل دارونما در بيماراني که به درمان معمول پاسخ نمي دادند انجام شد. بعد از قطع تمام داروهاي چشمي، شدت علائم و نشانه ها در روز اول درمان ثبت شد. در يک چشم به عنوان درمان، قطره ميتومايسين – سي و در يک چشم به عنوان شاهد، قطره آب مقطر به مدت 10 روز، 4 بار در روز چکانده شد. در پايان دوره درمان، برگه مربوط به شدت علائم و نشانه ها دوباره تکميل شد و ميزان بهبود علائم و نشانه ها و عوارض ميتومايسين در انتهاي درمان در دو گروه درمان و شاهد به وسيله آزمون t مقايسه گرديدند. بيماران يک ماه بعد از قطع درمان نيز جهت بررسي ميزان عود تحت معاينه قرار گرفتند.

يافته ها: تحقيق بر روي 17 بيمار شامل 11 مرد و 6 زن با ميانگين سني 15 سال (25-6 سال) انجام شد. ميانگين دوره بيماري قبل از ورود به تحقيق 4.65 سال (10-6 سال) بود. مقايسه شدت علائم و نشانه ها در روز دهم درمان (پايان درمان) در دو گروه درمان و شاهد، اختلاف آماري معني داري نداشت. در هيچ بيماري در طول درمان، عارضه دارو ديده نشد. در پايان درمان و يا در ويزيت يک ماه بعد از درمان، در همه بيماران مجبور به استفاده از درمان ديگري جهت کاهش شدت علايم و نشانه ها شديم.

نتيجه گيري و پيشنهادها: قطره ميتومايسين – سي 0.02 درصد به مدت 10 روز، درمان مناسبي براي VKC مقاوم به درمان نمي باشد. انجام تحقيق با مقدار متفاوت و دوره درمان طولاني تر پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی