برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 34 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

کارآيي گياهان گلخانه اي دراسنا و عشقه در کاهش بنزن موجود در هوا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشکده پردیس بین الملل
 
چکیده: 

مقدمه: بنزن، به عنوان يکي از ترکيبات آلي فرار در بسياري از محيط هاي صنعتي، آزمايشگاه ها، بيمارستان ها و محيط هاي اداري و منزل وجود دارد که مواجهه با آن منجر به بروز عوارض متعددي از جمله سرطان مي گردد. هدف از اين مطالعه تعيين ميزان کاهش بنزن موجود در هوا توسط گياهان گلخانه اي دراسنا و عشقه مي باشد.
روش بررسي: در يک مطالعه کارآزمايي آزمايشگاهي، در مجموع 6 گياه 2 ساله دراسنا (
Dracaena deremensis) و عشقه (Hedera helix) (از هر نوع 3 گياه) تهيه و در اتاقک قرار داده شد. سپس مقدار 46 ميکروليتر بنزن به اتاقک تزريق گرديد. سپس ميزان غلظت بنزن در داخل محفظه در زمان هاي مختلف اندازه گيري و نمونه ها با روش ميکرواستخراج از فاز جامد استخراج و با دستگاه گاز کروماتوگرافي با دتکتور يونش شعله اي تجزيه و تعيين مقدار گرديدند.
يافته ها: يافته ها نشان داد که غلظت بنزن در اتاقک حاوي گياه عشقه با گلدان پس از 24، 48، 72، 96 و 120 ساعت به ترتيب به ميزان 12، 34، 50، 91 و 97 درصد نسبت به روز اول کاهش يافته است. همچنين غلظت بنزن در اتاقک حاوي گياه دراسناي تنها در زمان هاي فوق به ترتيب به 18، 37، 94، 98 و 100 درصد نسبت به غلظت اوليه کاهش يافته بود؛ در حالي که غلظت بنزن در اتاقک حاوي گلدان و خاک به تنهايي به ترتيب 2، 21، 42، 55 و 71
درصد نسبت به ميزان اوليه کاهش يافته بود.
نتيجه گيري: دراسنا و عشقه به طور قابل توجهي بنزن را جذب نموده است بنابراين مي توان با قرار دادن اين گياهان در آزمايشگاه ها، کارگاه هاي کوچک، منزل و محيط هاي مشابه حاوي بخارات بنزن، غلظت آنها را به طور قابل توجهي کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی