برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر كلينيكي تزريق وريدي متوكلوپراميد و طب فشاري در جلوگيري از تهوع و استفراغ متعاقب بيهوشي عمومي بعد از اعمال جراحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: تهوع و استفراغ از تظاهرات شايع بسياري از اختلالات عضوي و عملكردي است كه به طور مكرر بعد از اعمال جراحي و بيهوشي عمومي ايجاد مي شود. اين حالت علاوه بر اينكه براي بيماران ناخوشايند مي باشد ممكن است سبب ايجاد عوارضي براي ايشان گردد. در اين مطالعه استفاده از يك روش غير دارويي و غير تهاجمي تحت عنوان طب فشاري (كه خود يكي از روشهاي از طب سوزني است) با تزريق وريدي متوكلوپراميد جهت جلوگيري از تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي و بيهوشي عمومي مورد مقايسه قرار گرفت .

روش كار: اين پژوهش يك مطالعه تجربي در سطح كارآزمايي باليني است كه به شكل كنترل دار و به منظور مقايسه اثركلينيكي متوكلوپراميد وريدي و طب فشاري جهت جلوگيري از تهوع و استفراغ بعد از اعمال جراحي و بيهوشي عمومي در اتاق عمل بيمارستان ولي عصر (عج) با استفاده از نمونه گيري تصادفي انجام شده است. نمونه هاي پژوهش تعداد 420 بيمار بودند كه جهت اعمال جراحي شكم (لاپاراتومي) به اتاق عمل بيمارستان ولي عصر (عج) مراجعه نموده بودند. بيماران در سه گروه 140 نفره شامل گروه طب فشاري، متوكلوپراميد و شاهد گنجانده شده و مطالعه به صورت مقايسه اي و جمع آوري اطلاعات از طريق پرسشنامه و تجزيه و تحليل آماري صورت گرفت.

نتايج: بيماراني كه طب فشاري و يا متوكلوپراميد در خلال بيهوشي عمومي براي اعمال جراحي شكم دريافت كرده بودند نسبت به گروه شاهد تهوع و استفراغ كمتري داشتند. در وقوع تهوع و استفراغ بين دو گروه بيماراني كه طب فشاري و متوكلوپراميد دريافت كرده بودند، اختلاف معني داري وجود نداشته و تقريبا تاثير يكساني داشتند. با توجه به جداول و محاسبه آماري و به دست آوردن Odds-Ratio برابر 0.6 (OR=0.6) بين دو گروه متوكلوپراميد و طب فشاري اختلاف معني داري به لحاظ بروز تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي و بيهوشي عمومي ديده نشد.

نتيجه گيري: با توجه به نتايج پژوهش، استفاده از طب فشاري به عنوان يك روش غير تهاجمي و غير دارويي، كم هزينه و بدون عارضه جانبي، جهت جلوگيري يا كاهش تهوع و استفراغ بعد از اعمال جراحي و بيهوشي عمومي پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی