برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل شاخص هاي توسعه و سطح بندي دهستان هاي استان يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه یزد
 
چکیده: 

در کشورهاي جهان سوم وجود انواع دوگانگي هاي نامطلوب نظير؛ دوگانگي منطقه اي به دلايل متعددي در مسير توسعه يافتگي آنها مشکلاتي ايجاد مي کند. اين نابرابري در مناطق روستايي وضعيت حادتري دارد. به همين خاطر نخستين قدم در برنامه ريزي، خصوصا در برنامه ريزي توسعه روستايي شناخت صحيح از وضعيت فعلي مناطق روستايي است. اين پژوهش با علم به اين موضوع و در راستاي برنامه ريزي توسعه روستايي در استان يزد انجام گرديده است.
نوع تحقيق کاربردي - توسعه اي بوده و اطلاعات لازم به وسيله مطالعات اسنادي جمع آوري شده اند و با استفاده از روش تحليل عاملي، وضعيت 51 دهستان استان يزد بر اساس شاخص هاي زيربنايي، فرهنگي، ورزشي، آموزشي، اقتصادي و جمعيتي مطالعه شده است. تعداد 39 متغير که در پنج عامل خلاصه شده اند و سپس سطح توسعه يافتگي مناطق روستايي تعيين گرديده است و در آخر با بهره گيري از سيستم اطلاعات جغرافيايي، نقشه مورد نياز براي تحليل اين سطوح در دهستان هاي مورد مطالعه تهيه گرديده است.
جامعه آماري اين تحقيق را مناطق روستايي استان يزد بر اساس آخرين تقسيمات سياسي سال 1385 تشکيل مي دهد. بر اساس نتايج اين تحقيق دهستان هاي استان يزد از لحاظ سطح توسعه يافتگي از تعادل متناسبي برخوردار نيستند به طوري که
80.4 درصد دهستان ها در گروه هاي 6، 7، 8 و 9، و فقط 19.6 درصد دهستان ها در 5 گروه اول قرار دارند. در بين اين دهستان ها، دهستان هاي شيرکوه، ميانکوه و فجر داراي بيشترين سطح توسعه يافتگي هستند که در گروه يک قرار دارند و دهستان هاي دستگردان، فراغه، مهرآباد، بهادران، اسفندار و چلگه داراي پايين ترين سطح توسعه يافتگي هستند و در گروه 9 جاي مي گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی