5 SID.ir | بررسي ريخت شناسانه داستان «بيژن و منيژه» شاهنامه فردوسي بر اساس نظريه ولاديمير پراپ
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ريخت شناسانه داستان «بيژن و منيژه» شاهنامه فردوسي بر اساس نظريه ولاديمير پراپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

امروزه کمتر نقدي را مي توان يافت که از کارکردهاي ساختاري بي بهره باشد. پيشرفت هاي نقد ادبي معاصر، منجر به ايجاد مکتب ساخت گرايي با الهام از نظريات زبان شناسانه «فردينان دوسوسور» گرديد. تحليل ساختاري به ويژه بر آثار روايي يکي از شگفت ترين دستاوردهاي نقد ادبي معاصر است. در حوزه داستان ها و قصه هاي اساطيري و حماسي، بهترين شيوه تحليل و طبقه بندي ساختاري را در آثار ولاديمير پراپ روسي مي توان يافت. روش او طبقه بندي قصه ها و تحليل رمزگاني هر طبقه است.
ولاديمير پراپ مانند بسياري از روايت شناسان دهه هاي اخير، براي تجزيه و تحليل روايت ها از تحليل زبان شناسي ساختارگرا استفاده کرد. پراپ با بررسي مجموعه اي از صد حکايت با ترکيب بندي مشابه، ساختار يک «شاه حکايت» را بيرون کشيد. وي پس از تجزيه و تحليل يکصد قصه از مجموعه قصه هاي روسي به سي و يک خويش کاري دست پيدا کرد. وي معتقد بود اين الگو را مي توان در مورد ساير قصه هاي عاميانه و حتي رمان ها به کار برد. روش پراپ بعدها توسط محققان ديگر مورد استفاده قرار گرفت و گاهي نقدهايي بر آن وارد شد. نظام پراپ به رغم کاستي هايش، نقطه شروعي براي نظريه پردازان بعدي شده است و نظريه پردازان بعد از او از روش کار پراپ بسيار تاثير پذيرفتند.
نوشته حاضر با الهام گرفتن از شيوه و الگوي پراپ، سعي در طبقه بندي داستان «بيژن و منيژه» از داستان هاي شاهنامه فردوسي و تحليل آن دارد، هدف اين مقاله اثبات الگوي پراپ در اين داستان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 375
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی