برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  10 , شماره  3 ; از صفحه 43 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثربخشي افشرده پرتقال با فلوكستين در درمان اختلال افسردگي اساسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* انجمن جهانی روانپزشکی (WPA) در ایران، مشهد- بلوار بعثت- تقاطع خیابان طالقانی- ساختمان پزشکان بعثت
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اختلال افسردگي اساسي از شايعترين سندرم هاي روانپزشکي مي باشد که در صورت عدم درمان، اختلالات زيادي را در عملکرد فرد به وجود مي آورد. درمان رايج اين اختلال شامل مهار کننده هاي انتخابي بازجذب سروتونين، ضد افسردگي هاي سه حلقه اي و مهارکننده منوآمينواکسيداز مي باشد. برخي از محققان درمانهاي گياهي را نيز توصيه نموده اند؛ افشرده پرتقال يکي از اين مواد است که براي آن اثرات تحريک سيستم عصبي مرکزي و افزاينده خلق گزارش شده است. مطالعه حاضر با هدف مقايسه اثر بخشي افشرده پرتقال با فلوکستين در درمان اختلال افسردگي اساسي انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه که از نوع کارآزمايي باليني بود، 150 بيمار افسرده اساسي بالاي 15 سال، بر اساس ملاک هاي تشخيصي DSM-IV در سه گروه 50 نفري تحت درمان با فلوکستين (20 ميليگرم در روز) و افشرده پرتقال (10 و 20 قطره در روز) قرار گرفتند. بيماران با استفاده از مصاحبه باليني، آزمون افسردگي هاميلتون و پرسشنامه عوارض جانبي دارويي، طي 6 هفته مورد پيگيري قرار گرفتند. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از آزمونهاي آماري t مستقل و ANOVA مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
يافته ها: 74 بيمار تا انتها در تحقيق باقي ماندند (19 مرد و 55 زن). ميانگين سن آنها 28.40 سال بود. نسبت زن و مرد و ميانگين سن در سه گروه مساوي بود. ميزان بهبود افسردگي در گروه تحت درمان با فلوکستين بعد از 6 هفته، 8.15 نمره در آزمون افسردگي هاميلتون بود. اين ميزان در گروه تحت درمان با 10 و 20 قطره افشرده پرتقال به ترتيب 15.80 و 12.00 نمره بود که نشان دهنده تاثير بهتر 10 قطره افشرده پرتقال (P=0.001) و تاثير برابر 20 قطره افشرده پرتقال (P>0.05) با 20 ميليگرم فلوکستين روزانه در بيماران مي باشد. ميزان عوارض جانبي در هر سه گروه مساوي بود (P>0.05).
نتيجه گيري: افشرده پرتقال بخصوص در دوزهاي پايين تاثير بسيار خوبي بر درمان افسردگي اساسي بالغين در طي حداقل 6 هفته درمان دارد که حتي مي تواند بيشتر از تاثير درماني، داروي کلاسيک ضدافسردگي (فلوکستين) باشد. عوارض درمان با افشرده پرتقال نيز اختلاف معني داري با درمانهاي استاندارد ندارد؛ بنابراين با وجود محدوديت هاي تحقيق استفاده از افشرده پرتقال در درمان اين نوع اختلال پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 410
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی