نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه طرح کالبدي در مجتمع هاي مسکوني و حس دلبستگي به مکان در بين ساکنين (مطالعه موردي: مجتمع هاي مسکوني امام خميني و امام رضا در همدان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 
مکان پديده ايست که انسان در طول زندگي خود به آن معنا بخشيده و به آن وابسته مي شود. وابستگي به مکان از کيفيت فضا و نحوه طراحي متاثر است و افراد طي دوره زماني خاص آن را مي آفرينند. ميان دلبستگي به مکان و ادراک و شناخت مکان از سوي فرد رابطه مثبت وجود دارد تا آنجا که خود را با آن بازمي شناسد. اين پژوهش به بررسي رابطه طرح کالبدي و حس دلبستگي به مکان در بين ساکنين مجتمع هاي مسکوني مي پردازد. پس از پرداختن به نظريه هاي موجود در زمينه دلبستگي به مکان با رويکردي استنتاجي و با استفاده از تحقيق پيمايشي به صورت تحليلي به آزمون فرضيه ها مي پردازد، براي به دست آوردن نتايج نهايي روشي ترکيبي در قالب مطالعه موردي که عمده آن را روش همبستگي تشکيل مي دهد. براي بررسي مجتمع هاي مسکوني مورد مطالعه، پرسشنامه سنجش شاخص ها تهيه و تنظيم شده و در بين ساکنين مجتمع هاي مسکوني توزيع شده و اطلاعات جمع آوري شده با نرم افزار SPSS تحليل شدند. نتايج نشان مي دهد که از بين شش شاخص بدست آمده يعني تسهيلات و امکانات رفاهي، سازماندهي، کيفيت فضاهاي داخلي، تعاملات اجتماعي، نوع دسترسي و ديد و منظر تنها دو شاخص نوع دسترسي و ديد و منظر مي تواند بعنوان عوامل تاثيرگذار در افزايش حس دلبستگي به مکان باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صادقی فرشته، ر.، و دانشگرمقدم، گ.، و دژدار، ا. (1391). بررسی رابطه طرح کالبدی در مجتمع های مسکونی و حس دلبستگی به مکان در بین ساکنین (مطالعه موردی: مجتمع های مسکونی امام خمینی و امام رضا در همدان). مدیریت شهری, 10(30), 253-264. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188723Vancouver : کپی

صادقی فرشته رویا، دانشگرمقدم گلرخ، دژدار امید. بررسی رابطه طرح کالبدی در مجتمع های مسکونی و حس دلبستگی به مکان در بین ساکنین (مطالعه موردی: مجتمع های مسکونی امام خمینی و امام رضا در همدان). مدیریت شهری. 1391 [cited 2022August13];10(30):253-264. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188723IEEE : کپی

صادقی فرشته، ر.، دانشگرمقدم، گ.، دژدار، ا.، 1391. بررسی رابطه طرح کالبدی در مجتمع های مسکونی و حس دلبستگی به مکان در بین ساکنین (مطالعه موردی: مجتمع های مسکونی امام خمینی و امام رضا در همدان). مدیریت شهری, [online] 10(30), pp.253-264. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188723. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 445 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی