برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي نقش مايه و بافت يک نمونه از پارچه هاي عصر سلجوقي موجود در موزه مقدم دانشگاه تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

منسوجات تاريخي از آثار صنعتي و هنري مهمي هستند که با مطالعه آنها مي توان بسياري از ويژگي هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي عصر توليدشان را به طور مستند بررسي کرد. در اين مقاله، يک نمونه از پارچه هاي محفوظ در موزه مقدم دانشگاه تهران با روش هاي مختلفي که مکمل يکديگرند يعني آزمايش هاي علمي، بررسي تطبيقي نقش مايه آن با ديگر آثار فرهنگي و تاريخي دوره اسلامي مانند پارچه، سفال و چوب و نيز مطالعه متون مرتبط بررسي شده است. هدف اصلي اين پژوهش مطالعه و بررسي نقش مايه، تکنيک بافت و شناسايي نوع رنگينه هاي به کار رفته در الياف با استفاده از روش هاي آزمايشگاهي (طيف سنجي انعکاسي مادون قرمز FTIR) و نيز تاريخ گذاري آن است.
نتايج اين تحقيق مبين آن است که الياف پارچه مذکور «ابريشم» است و با تکنيک «کج راه» يا «اريب راه»، احتمالا در قرن ششم هجري قمري (دوره سلجوقي)، بافته شده است.
اين پارچه جزء معدود پارچه هاي شناخته شده ايراني است که پود آن از چپ به راست
(s) تابيده شده است. توضيح آن که برخي از محققان پارچه هاي بافته شده به اين شيوه را مخصوص مصر مي دانند. از اين رو و با توجه به فقدان پارچه هاي ايراني منسوب به اين دوره که هويتي قطعي داشته باشند، مطالعه تطبيقي پارچه حاضر ضروري مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهجور، ف.، و علی نژاداسبویی، ز. (1391). بررسی تطبیقی نقش مایه و بافت یک نمونه از پارچه های عصر سلجوقی موجود در موزه مقدم دانشگاه تهران. مطالعات تطبیقی هنر, 2(3), 71-85. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=187297Vancouver : کپی

مهجور فیروز، علی نژاداسبویی زهرا. بررسی تطبیقی نقش مایه و بافت یک نمونه از پارچه های عصر سلجوقی موجود در موزه مقدم دانشگاه تهران. مطالعات تطبیقی هنر. 1391 [cited 2021September18];2(3):71-85. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=187297IEEE : کپی

مهجور، ف.، علی نژاداسبویی، ز.، 1391. بررسی تطبیقی نقش مایه و بافت یک نمونه از پارچه های عصر سلجوقی موجود در موزه مقدم دانشگاه تهران. مطالعات تطبیقی هنر, [online] 2(3), pp.71-85. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=187297. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 349 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی