برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  3 , شماره  8 ; از صفحه 91 تا صفحه 101 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش اخلاقي و رفتاري پزشک در رعايت دستورات پزشکي توسط بيمار در فرآيند درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پزشکان با اداي سوگند، متعهد مي شوند به نجات زندگي بيماران بپردازند و با اخذ رضايت از بيمار اميدوار به آينده اي پرثمر، بر منصب طبابت مي نشينند. حرفه اي که رسالت «درمان» را بر دوش دارد. به سبب اين شغل، در طول روز با افراد زيادي از گروه هاي مختلف جنسي، اجتماعي و سني مواجه مي شوند. اين افراد گرچه باهم فرق دارند اما پزشک همه را با يک نام مشترک، يعني بيمار مي شناسد و بيمار مي داند که مي تواند به او اعتماد کند و مشکل خود را با وي در ميان گذارد. به دليل همين اعتماد، بيمار، تصميم گيري درباره سلامت خود را به پزشک مي سپارد. طبابت واقعي زماني امکان پذير است که پزشک مهارت هاي لازم را در ارتباط با بيمار، مردم و جامعه آموخته و با اخلاق اجتماعي، آداب و رسوم، سنت و فرهنگ جامعه ي خود آشنا باشد. ارتباط پزشک با بيمار بايد به گونه اي باشد که بيمار به ادامه مراقبت هاي پزشکي تشويق شود. ارتباط صحيح بين پزشک و بيمار و ايجاد جو مناسب عاطفي در ارتباط آنان باعث انگيزش بيمار در راستاي پيروي از دستورات پزشکي در فرآيند درمان و تغيير رفتار بيمار جهت نتيجه بهتر مي شود. مزاياي رضايت مندي بيمار از ارتباط او با پزشک به خوبي در مطالعات توصيف شده اند. ارتباط پزشک و بيمار بايد به گونه اي باشد که چهار اصل اساسي اخلاق پزشکي در احقاق حقوق بيمار خدشه دار نگردند. به طوري که بر اساس آن اختيار بيمار براي تصميم گيري، مفيد بودن اقدام پزشک، مضرنبودن اعمال پزشکي براي بيمار و رعايت عدالت در تمامي زمينه هاي مرتبط حفظ گردند. ويژگي هاي يک پزشک مي تواند در يکي از اين چهار گروه قرار گرفته و هر خصوصيت پزشک در راستاي تحقق هر يک از اين اصول باشد.
هدف از انجام اين پژوهش بررسي ميزان نقش اخلاقي و رفتاري پزشک در رعايت دستورات پزشکي توسط بيمار در فرآيند درمان مي باشد. اين مطالعه يک پژوهش مقطعي است که در سال 1387 در دانشگاه علوم پزشکي شيراز انجام شده است. در اين پژوهش با توجه به چهار اصل اساسي اخلاق پزشکي در حقوق بيماران يعني عدالت، سودرساني، ضرر نرساندن و رعايت استقلال بيمار خصوصيات مختلفي از پزشک در نظر گرفته شده و هر خصوصيت در يکي از اين چهار دسته قرار داده شده است و با توجه به اين خصوصيات و چهار اصل پرسشنامه اي تنظيم شده که در بين دانشجويان پزشکي مقاطع باليني و بيماران توزيع گرديده است و داده ها با استفاده از تست هاي آماري آناليز شدند و نتايج نشان داد که رعايت عدالت توسط پزشک، چه از نظر بيماران و چه از نظر پزشکان مهمترين فاکتور در کاهش سرپيچي بيمار از دستورات پزشک مي باشد. (51.9% پزشکان و 56.6% بيماران) و پس از آن اعتقاد بيماران به مفيد بودن اقدامات پزشک (43.5%) واعتقاد پزشکان به رعايت استقلال بيمار (37%) داشتند. همچنين در بين شاخص هاي مربوط به اصل عدالت، از نظر پزشکان انتخاب بهترين و با صرفه ترين درمان و از نظر بيماران احساس مسووليت و وظيفه شناسي پزشک بيشترين نمره را به خود اختصاص دادند. در اين پژوهش در ميان خصوصيت هاي جمعيتي پاسخگويان از جمله سن، و تحصيلات پرسش شوندگان با چهار اصل رابطه اي يافت نشد اما در بررسي ارتباط جنس و اعتقاد به نقش عدالت در کاهش سرپيچي بيمار رابطه معناداري مشاهده شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

خادم الحسینی، ز.، و خادم الحسینی، م.، و محمودیان، ف. (1388). بررسی نقش اخلاقی و رفتاری پزشک در رعایت دستورات پزشکی توسط بیمار در فرآیند درمان. اخلاق پزشکی, 3(8), 91-101. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=186215Vancouver : کپی

خادم الحسینی زینب، خادم الحسینی میترا، محمودیان فرزاد. بررسی نقش اخلاقی و رفتاری پزشک در رعایت دستورات پزشکی توسط بیمار در فرآیند درمان. اخلاق پزشکی. 1388 [cited 2021April22];3(8):91-101. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=186215IEEE : کپی

خادم الحسینی، ز.، خادم الحسینی، م.، محمودیان، ف.، 1388. بررسی نقش اخلاقی و رفتاری پزشک در رعایت دستورات پزشکی توسط بیمار در فرآیند درمان. اخلاق پزشکی, [online] 3(8), pp.91-101. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=186215. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 638 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی