برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  6 , شماره  12 ; از صفحه 63 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش اعتماد الکترونيک و هنجار ذهني در پذيرش وب سايت تجارت الکترونيک توسط مشتريان (مطالعه موردي: شرکت قطارهاي مسافربري رجاء)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اراک
 
چکیده: 

با اشاعه اينترنت، زندگي افراد تغيير يافته است. اين تکنولوژي موجب شده تا جهاني سازي و تجارت به سادگي در جوامع تسهيل شود. سازمان هاي مدرن، اينترنت را براي فعاليت هاي روزانه خود انتخاب کرده اند و به آن وابسته شده اند. بسياري از سازمان ها نيز شروع به فعاليت در تجارت الکترونيک نموده اند. تحقيقات نشان داده اند که انتخاب تجارت الکترونيک منجر به مزيت هاي متنوع و متعددي مي شود که شامل کاهش هزينه، بهبود کيفيت محصول، تماس با مشتري يا عرضه کننده جديد و ايجاد شيوه هاي جديد فروش محصولات مي شود.
در اين تحقيق سعي شده است تا نقش اعتماد الکترونيک و هنجار ذهني در پذيرش وب سايت تجارت الکترونيک توسط مشتريان شرکت قطارهاي مسافربري رجاء مورد بررسي قرار گيرد. جامعه آماري اين تحقيق شامل کليه مشتريان شرکت قطارهاي مسافري رجاء در شهر تهران که تجربه خريد اينترنتي بليط اين شرکت را داشته اند در دوره زماني، از اسفند 1388 تا شهريور 1389 بوده است. در اين تحقيق نيز نمونه آماري 200 نفر در نظر گرفته و 200 پرسشنامه پخش و جمع آوري شد که تعداد 182 پرسشنامه قابل استفاده مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و براي انتخاب روش نمونه گيري به علت نامحدود بودن جامعه آماري و عدم دسترسي به تک تک اعضاي جامعه، از روش غيرتصادفي (در دسترس) استفاده شده است.
جهت آزمون فرضيات تحقيق از نرم افزار ليزرل و مدل معادلات ساختاري استفاده شد. نتايج تحقيق نشان داد که سهولت استفاده درک شده تاثير مثبتي بر سودمندي درک شده و نگرش به استفاده از وب سايت تجارت الکترونيک دارد. هنجار ذهني تاثير مثبتي بر سودمندي درک شده، نگرش به استفاده و قصد استفاده مجدد از وب سايت تجارت الکترونيک دارد. اعتماد الکترونيک تاثير مثبتي بر قصد استفاده مجدد از وب سايت تجارت الکترونيک دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 402
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی