برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1389 , دوره  - , شماره  1 (پياپي 13) ; از صفحه 89 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص چهره با استفاده از PCA و فيلتر گابور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

روش هاي تشخيص چهره که مبتني بر ساختار چهره هستند، روش هاي بدون نظارتي مي باشند که نسبت به تغييرات خطي که در تصوير رخ مي دهد نتايج مناسبي را توليد مي کنند. PCA يک تبديل خطي است که ابزار قدرتمندي براي تجزيه و تحليل داده هايي است که داراي تغييرات خطي مي باشند؛ ولي براي تغييرات غيرخطي چهره ناشي از تغييرات حالت، روشنايي و ژست در تصوير چهره، مطلوب نمي باشد. فيلتر گابور يکي از روش هاي مبتني بر ويژگي است که مي تواند براي رفع نقطه ضعف PCA مورد استفاده قرار گيرد.
در اين مقاله روشي جديد براي تشخيص چهره با ترکيب روش هاي
PCA و گابور ارايه شده است. بدين صورت که پس از اعمال فيلتر گابور بر روي هر چهره موجود در بانک اطلاعاتي، تعدادي تصوير حاصل از فيلتر گابور به دست مي آيد. ميانگين تصاوير حاصل از فيلتر گابور به عنوان يک تصوير جديد در نظرگرفته مي شود؛ سپس از مولفه هاي اصلي به دست آمده از اعمال PCA بر روي تصاوير ميانگين براي تشخيص چهره استفاده مي گردد. روش پيشنهادي بر روي پايگاه هاي داده تصوير YaleB و ORL تحت شرايط مختلف بررسي گرديد. نتايج به دست آمده نشان مي دهد روش پيشنهادي نسبت به روش PCA بهتر عمل مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

قجر، ح.، و سریانی، م.، و کوچاری، ع. (1389). تشخیص چهره با استفاده از PCA و فیلتر گابور. پردازش علایم و داده ها, -(1 (پیاپی 13)), 89-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185597Vancouver : کپی

قجر حمیدرضا، سریانی محسن، کوچاری عباس. تشخیص چهره با استفاده از PCA و فیلتر گابور. پردازش علایم و داده ها. 1389 [cited 2021April12];-(1 (پیاپی 13)):89-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185597IEEE : کپی

قجر، ح.، سریانی، م.، کوچاری، ع.، 1389. تشخیص چهره با استفاده از PCA و فیلتر گابور. پردازش علایم و داده ها, [online] -(1 (پیاپی 13)), pp.89-96. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185597>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 409 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی