برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  11 , شماره  44 ; از صفحه 164 تا صفحه 175 .
 
عنوان مقاله: 

معرفي گياهان دارويي پر مصرف در طب سنتي منطقه شرق مازندران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرج، گروه پژوهشی کشت و توسعه، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
 
چکیده: 

مقدمه: اطلاعات و نحوه مصرف گياهان دارويي در منابع قديمي و يا کتب ترجمه شده مختلف قابل دسترس مي باشد. اما نکته قابل توجه اين است که اطلاعات سنتي مناطق مختلف ايران مورد توجه قرار گيرد و با اطلاع رساني مناسب افراد علاقه مند را تشويق به مصرف آنها نموده و زمينه را براي تحقيقات جامع در زمينه خواص و ترکيبات اين گياهان مهيا شود.
هدف: مهم ترين منابع اطلاعات سنتي و گياهان دارويي افراد سالخورده و مسن مي باشند لذا يکي از اهداف مهم اين طرح پرسشگري از اين افراد است تا بتوان اين گنجينه گرانبها را از حافظه و گفتار تبديل به متون نمود تا قابل دسترس براي همه علاقه مندان به علم طب سنتي و گياهان دارويي باشد.
روش بررسي: در اين تحقيق ابتدا نقشه هاي جغرافيايي منطقه از مراجع رسمي کشور تهيه و پس از شناسايي مسيرها و روستاهاي منطقه به محل مراجعه شد. سپس از افراد سالخورده و مجرب در رابطه با گياهان دارويي منطقه سوال شد. نمونه هايي از گياهان مورد سوال جمع آوري و جهت شناسايي به هرباريوم پژوهشکده گياهان دارويي جهاددانشگاهي انتقال يافت.
نتايج: در اين تحقيق اطلاعات طب سنتي مربوط به 14 گونه گياه دارويي متعلق به 11 تيره جمع آوري و شناسايي شدند. مقايسه اطلاعات موجود با تحقيقات مشابه در منطقه البرز نشان مي دهد که در برخي موارد نحوه استفاده از گياهان و نيز خواص ذکر شده براي آنها با هم تفاوت زيادي دارد و در ساير موارد تقريبا با هم مشابه و يا کمي متفاوت است که آن نيز ناشي از آداب و روش زندگي در هر منطقه مي باشد.
نتيجه گيري: از آنجايي که اين منطقه داراي پوشش گياهي غني به خصوص گياهان دارويي است و نيز داراي سابقه تاريخي درباره طب سنتي مي باشد لذا نيازمند توجه بيشتر به اين ذخاير ارزشمند است. از سوي ديگر ما اثرات جديدي از گياهان دارويي يافت نموديم که مي تواند زمينه اي براي تحقيقات بعدي باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اهوازی، م.، و اکبرزاده، م.، و خلیقی سیگارودی، ف.، و کهندل، ا. (1391). معرفی گیاهان دارویی پر مصرف در طب سنتی منطقه شرق مازندران. گیاهان دارویی, 11(44), 164-175. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185272Vancouver : کپی

اهوازی مریم، اکبرزاده محمد، خلیقی سیگارودی فرحناز، کهندل اصغر. معرفی گیاهان دارویی پر مصرف در طب سنتی منطقه شرق مازندران. گیاهان دارویی. 1391 [cited 2021September25];11(44):164-175. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185272IEEE : کپی

اهوازی، م.، اکبرزاده، م.، خلیقی سیگارودی، ف.، کهندل، ا.، 1391. معرفی گیاهان دارویی پر مصرف در طب سنتی منطقه شرق مازندران. گیاهان دارویی, [online] 11(44), pp.164-175. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=185272. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1622 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی