برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ايجاد مدل حيواني هليكوباكترپيلوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، خیابان دوازده فروردین، انستیتو پاستور ایران، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: هليکوباکترپيلوري (H.pylori)، يک پاتوژن گوارشي انسان است و موجب التهاب مزمن و فعال معده و نيز زخمهاي گوارشي مي گردد. مطالعات زيادي در زمينه پيشگيري و يا درمان عفونت هليکوباکتر و بيماريهاي مرتبط با آن صورت گرفته و مي گيرد. به منظور بررسي آزمايش رژيم هاي دارويي مختلف و نيز واکسن هاي کانديدا عليه عفونت H.pylori، وجود يک مدل حيواني مناسب ضروري است. اين مدل حيواني بايد مقرون به صرفه و قابل نگهداري بوده، از طرفي جهت مطالعات آماري به تعداد زياد در دسترس باشد. به علاوه بايد القا شده در آن مدل، در هر دو شکل کيفيت طبيعي و مزمن بودن مشابه بيماري انساني باشد. از آنجا که H.pylori پاتوژن گربه سانان نمي باشد، بنابراين معده موش را به صورت طبيعي کلونيزه نمي کند. گروههاي تحقيقاتي متعددي قادر به کلونيزه کردن سويه هاي مختلف H.pylori در معده موش هستند و درجاتي از التهاب معده ناشي از عفونت H.pylori را در معده موش به وجود آورده اند. مطالعات انجام شده، تفاوتهاي مشخصي را در ميان سويه هايH.pylori  جدا شده از جمعيتهاي مختلف در جهان، به اثبات رسانده است. بنابراين به منظور آزمايش رژيم هاي درماني يا کانديدهاي مختلف واکسن در يک جمعيت خاص، بايد مدل حيواني توسط سويه هاي جدا شده از جمعيت انساني هدف، آلوده شوند و اين مدل بايد به شرايط محيطي واقعي بسيار نزديک باشد.
مواد و روشها: به اين منظور، با تلاشهاي مکرر و فراوان، سويه هاي
H.pylori کلينيکي جداشده از بيماران گوارشي در محيط معده موشهای C57BL/6 کلونيزه شده و اين کلونيزاسيون با روش PCR مورد تاييد قرار گرفت.
نتايج: سويه هاي
 H.pyloriجداشده از بيماران، در معده موش کلونيزه شده و درجات مختلفي از التهاب معده را نشان دادند. عفونت ايجاد شده با رژيم هاي دارويي معمول عليه H.pylori، درمان شد و تغييرات هيستوپاتولوژيک ناشي از آن، بهبود يافت.
نتيجه گيري: مطالعات هيستوپاتولوژيک نشان داد که التهاب معده حاصل، مشابه التهاب معده انساني است و شامل التهاب از نوع فعال و نيز فرم مزمن مي باشد. به علاوه، به کارگيري درمان آنتي بيوتيکی روتين عليه
H.pylori در موشهاي آلوده به اين باکتري منجر به حذف عفونت و بهبود التهاب معده مي گردد. بنابراين، مدل موشي حاصل، بيشترين ويژگيهاي مورد نياز يک مدل حيواني را در عفونت H.pylori داراست و ميتواند براي ارزيابي رژيم هاي پيشگيري و يا درماني مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 375
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی