برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اعجاز ادبي قرآن کريم و سير تطور آن (بررسي موردي تاليفات ادبي قرآن پژوهان در قرن دوم و سوم هجري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

آغاز پيدايش بحث اعجاز به طور دقيق مشخص نيست، اما ديدگاه هاي دانشمندان قرن دوم و سوم هجري پيرامون مسائل ادبي قرآن کريم، منجر به افزايش گستره اين بحث و تاليف کتاب هاي مستقلي درباره اعجاز در قرن هاي بعد گرديد. از جمله اين دانشمندان مي توان به ابوعبيده معمر بن مثني، يحيي بن زياد فراء، جاحظ و ابن قتيبه اشاره کرد.
ابوعبيده با تاليف کتاب «مجاز القرآن» و فراء با تاليف کتاب «معاني القرآن» در قرن دوم هجري گام هاي اوليه را در باب اعجاز قرآن کريم برداشته اند. هر چند اين دو دانشمند در تاليفات خود به طور مستقيم به مساله اعجاز اشاره اي ننموده اند، اما با ذکر مسائل بلاغي قرآن کريم زمينه را براي طرح و گسترش انديشه اعجاز ادبي قرآن کريم فراهم آورده اند.
جاحظ براي نخستين بار در قرن سوم هجري به نظريه نظم قرآن اشاره نموده است. وي همچنين به رد نظريه صرفه که استادش نظام بيان نموده، پرداخته است.
ابن قتيبه در قرن سوم هجري کتاب «تاويل مشکل القرآن» را در دفاع از قرآن کريم و اعجاز و بلاغت آن و در پاسخ به طاعنان به نظم و اسلوب قرآن کريم تاليف نمود. وي با گذر از مرحله اشارات و نظرات به مرحله تاليف مستقل پيرامون اعجاز قرآن کريم و بيان وجوه آن رسيد.
اين مقاله به دنبال آن است که سهم هر يک از اين دانشمندان را در زمينه دانش اعجاز ادبي قرآن کريم و سير تطور آن روشن نمايد.

لطفا براي مشاهده چکيده عربي به متن کامل (PDF) مراجعه فرماييد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 416
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی