برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه داروهاي اندانسترون، متوکلوپراميد و دگزامتازون در پيشگيري از تهوع و استفراغ در کودکان تحت عمل جراحي استرابيسم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تهوع و استفراغ از عوارض مهم بعد از اعمال جراحي است که براي بيمار ناخوشايند بوده و سبب تاخير در ترخيص و بروز عوارض ديگر مي شود. رويداد اين عارضه بعد از جراحي استرابيسم زياد است. روش هاي دارويي و غير دارويي متعددي براي پيش گيري از بروز اين عارضه به کار رفته است. هدف اين مطالعه مقايسه اثرات سه داروي اندانسترون، متوکلوپراميد و دگزامتازون در پيش گيري و يا کاهش تهوع و استفراغ به دنبال جراحي استرابيسم در کودکان بوده است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه کارآزمايي باليني دوسويه کور، 111 کودک و نوجوان 2 تا 15 ساله، کلاس
ASA Physical Status Class) ) I و II کانديد جراحي الکتيو استرابيسم به صورت تصادفي در 3 گروه اندانسترون، متوکلوپراميد و دگزامتازون قرار گرفتند. دگزامتازون در شروع عمل و به دنبال القاء بيهوشي و اندانسترون و متوکلوپراميد نيم ساعت قبل از خاتمه عمل تجويز گرديدند. بروز تهوع و استفراغ و نياز به درمان در ريکاوري (1 ساعت اول بعد از عمل)، 1 تا 6 ساعت، 6 تا 12 ساعت و 12 تا 24 ساعت بعد از عمل در پرسش نامه ثبت گرديد و توسط آزمون مجذور کاي و Kruskall-wallis مورد تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از نظر ميانگين سني، وزن و جنس تفاوت معني داري بين گروه ها وجود نداشت. در گروه دارويي اندانسترون کمترين ميزان تهوع و استفراغ بعد از عمل (7.2%) و کمترين ميزان نياز به داروي ضدتهوع و استفراغ (3.6%) مشاهده شد (در گروه دگزامتازون به ترتيب 12.6% و 9% و در گروه متوکلوپراميد 13.5% و 10.8%).
نتيجه گيري: کاربرد داروي اندانسترون در جراحي استرابيسم با کاهش بروز تهوع و استفراغ، کاهش بستري مجدد و هزينه هاي درماني و رضايت بيشتر بيماران همراه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

حدادی، س.، و مرزبان، ش.، و خرم نیا، س.، و رهنما، ا. (1391). مقایسه داروهای اندانسترون, متوکلوپرامید و دگزامتازون در پیشگیری از تهوع و استفراغ در کودکان تحت عمل جراحی استرابیسم. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 11(3 (پی در پی 44)), 187-196. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=183130Vancouver : کپی

حدادی سودابه، مرزبان شیده، خرم نیا سعید، رهنما امید. مقایسه داروهای اندانسترون, متوکلوپرامید و دگزامتازون در پیشگیری از تهوع و استفراغ در کودکان تحت عمل جراحی استرابیسم. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1391 [cited 2021April13];11(3 (پی در پی 44)):187-196. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=183130IEEE : کپی

حدادی، س.، مرزبان، ش.، خرم نیا، س.، رهنما، ا.، 1391. مقایسه داروهای اندانسترون, متوکلوپرامید و دگزامتازون در پیشگیری از تهوع و استفراغ در کودکان تحت عمل جراحی استرابیسم. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 11(3 (پی در پی 44)), pp.187-196. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=183130>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی