برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات ضد ديابتي عصاره هيدروالکلي گل نر گردو در موش هاي صحرايي نر ديابتي شده توسط استرپتوزوسين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* فارس، مرودشت، کیلومتر 18 جاده مرودشت، سد درودزن دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات فارس، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ديابت، ناهنجاري متابوليکي ناشي از نقص در ترشح يا کارکرد انسولين مي باشد. گردو ماده اي مغذي است که در طب سنتي براي درمان ديابت استفاده مي گردد. از اين رو در مطالعه حاضر سعي بر آن شد تا به خواص ضد ديابتي عصاره هيدروالکلي گل نر گردو در موش هاي ديابتي شده توسط استرپتوزوسين، پرداخته شود.
روش تحقيق: در اين پژوهش، 72 سر موش نر بالغ با وزن 200 تا 225 گرم در گروه هاي شاهد، ديابتي و غير ديابتي مورد مطالعه قرار گرفتند. گروه شاهد شامل 8 سر موش بود. گروه هاي ديابتي شده و غير ديابتي هر کدام شامل 32 سر موش بودند. هر يک از اين گروه ها خود به 4 دسته 8 تايي شامل گروه هاي شاهد، تجربي 1، 2 و 3 تقسيم شدند که به ترتيب
2 g/kg، 4 g/kg و 6 g/kg عصاره در روز بمدت 15 روز دريافت کردند. براي ايجاد ديابت به صورت IP از 60 mg/kg استرپتوزوسين، استفاده گرديد. موش ها به مدت 15 روز و به صورت تک دوز توسط عصاره تيمار شدند و در پايان روز پانزدهم از طريق داخل بطني از موش ها خون گيري به عمل آمد. سپس ميزان سرمي انسولين و قند خون اندازه گيري گرديد. داده ها با کمک آزمون هاي ANOVA و Tukey HSD مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: عصاره هيدروالکلي گل نر گردو باعث کاهش معني دار گلوکز (
P≤0.001) و افزايش انسولين (P≤0.01) در گروه هاي ديابتي شده نسبت به گروه هاي غير ديابتي تيمار شده گرديد.
نتيجه گيري: عصاره هيدروالکلي گل نر گردو با داشتن آنتي اکسيدان هايي نظير ترکيبات فلانوييدي باعث افزايش ميزان هورمون انسولين در گروه هاي تجربي ديابتي شده با استرپتوزوسين و کاهش قند خون آن ها مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی