برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير سه نوع سمان موقت بر ميزان گير روکش هاي سمان شونده روي اباتمنت هاي يک قطعه اي با دو طول مختلف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خوراسگان، دانشکده دندانپزشکی، گروه پروتزهای دندانی
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از سمان هاي موقت براي سمان کردن پروتزهاي متکي بر ايمپلنت، مزيت سهولت قابليت بازيابي را داراست. بعضي از اين سمان ها داراي گير بيشتر و بعضي داراي گير ضعيف تري مي باشند. بنابراين انتخاب سمان موقت در نگهداري اين مزيت (دسترسي مجدد) حائز اهميت است. هدف از اين مطالعه، مقايسه تاثير سه نوع سمان موقت بر ميزان گير روکش هاي سمان شونده بر اباتمنت هاي يک قطعه اي با دو طول مختلف بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي-ازمايشگاهي 20 عدد آنالوگ ايمپلنت
DIO با استفاده از سرويور درون بلوک هاي تهيه شده از آکريل خودسخت شونده قرار داده شدند. بلوک ها به دو گروه 10 تايي تقسيم شدند. در يک گروه اباتمنت هاي يک قطعه اي به قطر 3.5 و ارتفاع 5.5 ميلي متر و در گروه ديگر قطر 3.5 و ارتفاع 7 ميلي متر، به آنالوگ هاي ايمپلنت با تورک 30 نيوتن سانتي متر متصل گرديدند. بعد از ساخت کوپينگ براي هر اباتمنت سمان هاي موقت تمپ باند، دايکال و تمپ باند کلير براي اتصال کوپينگ به اباتمنت مربوط به کار رفتند. تمام نمونه ها قبل از آزمايش، در رطوبت 100% و دماي 37 درجه سانتي گراد براي مدت 48 ساعت نگهداري شدند. کوپينگ ها با سرعت 0.5 سانتي متر در دقيقه با استفاده از دستگاه يونيورسال تستينگ از روي اباتمنت ها کشيده شدند و ميزان گير به نيوتن ثبت گرديد. داده ها با استفاده از آزمون واريانس دوطرفه ارزيابي گرديدند.
يافته ها: ميزان گير دايکال (138.6 نيوتن) به طور معني داري از تمپ باند کلير (67.3 نيوتن) و تمپ باند (30.3 نيوتن) بيشتر بود (
P<0.001). همچنين براي هر نوع سمان، ميزان گير به طور معني داري در اباتمنت با ارتفاع 7 ميلي متر در مقايسه با اباتمنت داراي ارتفاع 5.5 ميلي متر بيشتر بود (P=0.006).
نتيجه گيري: جهت سمان روکش به اباتمنت ها، بهتر است زماني که دسترسي مجدد آسان تر به پروتزهاي ثابت سمان شونده مورد نياز است از سمان تمپ باند و زماني که گير بيشتر مورد نياز است از دايکال استفاده شود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 154
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی