برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1381 , دوره  5 , شماره  1 ; از صفحه 50 تا صفحه 55 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان همخواني روش QUS با DXA در تشخيص استئوپروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خ کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم-دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: استئوپروز شايعترين بيماري متابوليک استخوان مي باشد که با کاهش توده استخواني و اشکال در ريزساختار آن و افزايش شيوع شکستگي خودبخود در افراد همراه است. روش DXA تکنيک انتخابي براي اندازه گيري تراکم معدني استخوان است. با توجه به گران و غير قابل حمل بودن و استفاده از اشعه يونيزان در اين دستگاهها، امروزه QUS (سونوگرافي کمي استخوان)، روشي غير تهاجمي، ارزان و قابل حمل، به عنوان يک تکنيک جديد و اميدوار کننده در تشخيص و غربالگري استئوپروز مطرح مي باشد. هدف از اين مطالعه پيدا کردن ميزان هم خواني QUS و DXA در تشخيص استئوپروز مي باشد. تا زمينه استفاده گسترده از اين روش بعنوان جايگزين در تشخيص و غربالگري پوکي استخوان فراهم شود.
مواد و روشها: در اين مطالعه 420 خانم منوپوز مورد سنجش تراکم استخوان به روش DXA و QUS قرار گرفتند. سپس ميزان ارتباط و همخواني بين مقادير خام و T Score پارامترهاي هر دو روش تعيين گرديد.
نتايج: در اين مطالعه بر اساس روش DXA، 31.1 درصد افراد در ناحيه مهره هاي کمر و 13.6 درصد در کل فمور داراي استئوپروز بودند. شيوع استئوپروز (2.5 -Tscore ) با استفاده از روش QUS پاشنه پا 8 درصد بدست آمد. ميزان ارتباط بين مقادير خام پارامترهاي QUS و DXA، 0.59-0.34 بود. ميزان k براي همخواني دو روش 0.35-0.29 بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه يک ارتباط متوسط و نيز يک همخواني متوسط بين مقادير دو روش بدست آمد. با توجه به اين يافته ها، ميزان همخواني دو دستگاه به گونه اي نيست که بتوان از روش QUS به عنوان جايگزين DXA در تشخيص قطعي استئوپروز استفاده نمود اما شايد بتوان از آن به عنوان يک روش غربالگري مناسب سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 153
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی