برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

قطر موهاي سر بيماران مبتلا به ريزش مو قبل و پس از درمان و بررسي قطر موهاي فاميل درجه يک اين افراد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: قطر مو را مي توان به عنوان فاکتور اصلي جهت ارزيابي توده مو بکار برد، بطوري که قطر مو را فاکتور دقيق تري از شمارش موها جهت ارزيابي توده مو مي دانند. بر حسب سن، جنس افراد، تيپ پوست، تيپ ريزش مو و رشد موها پس از درمان، قطر موها متفاوت مي باشد.
هدف از مطالعه بررسي قطر موهاي سر بيماران مبتلا به ريزش مو قبل و پس از درمان و بررسي قطر موهاي فاميل درجه يک اين افراد مي باشد.
مواد و روش ها: طي يک مطالعه توصيفي - تحليلي 240 نفر مراجعه کننده به درمانگاه پوست بيمارستان سينا و کلينيک هاي تخصصي درماتولوژي به علت ريزش مو و گروه کنترل بدون ريزش مو در فاصله سال هاي 88 تا 89 بعد از کسب معيارهاي ورود مورد بررسي قرار گرفتند. نمونه موي سر از مناطق مختلف پوست سر با روش
Hair Pull تهيه و قطر آن با ميکرومتر ديجيتالي با دقت يک ميکرومتر اندازه گيري شد. سپس يافته هاي حاصل ارزيابي شدند.
يافته ها: تفاوت بارزي بين گروه هاي مختلف از نظر ميانگين سني مشاهده نشد. قطر مو در حالت بعد از درمان نسبت به قبل
(P=0.027)، گروه شاهد نسبت به ديگر گروه ها (P>0.001) و در زنان نسبت به مردان (P=0.01)، در رنگ موي قهوه اي روشن نسبت به قهوه اي تيره (P=0.04) بيشتر بود. ضخامت قطر مو بعد از درمان در هر گروه (مردان (P<0.001) و زنان (P=0.027)) افزايش داشته که اين افزايش در مردان بيشتر از زنان بود (P<0.001). ميانگين قطر مو در قسمت فرونتال کمتر از بقيه مناطق پوست سر بود (P=0.03). ميانگين قطر موي فاميل درجه يک بيماران با ريزش مو، بيشتر از آنان بود.
نتيجه گيري: در مطالعه حاضر مشاهده گرديد که بر حسب جنس افراد، تيپ پوست و رشد موها پس از درمان، قطر موها متفاوت مي باشد. با اين حال بر حسب سن تفاوتي وجود نداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 853
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی