برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  - , شماره  43 ; از صفحه 55 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و نقد ديدگاه ابن سينا درباره حيث التفاتي ادراک حسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
چکیده: 

حيث التفاتي ادراک يعني اين که ادراک به اضافه اي واقعي، نه اعتباري، مضاف به مدرکي مغاير با خود است. طرفداران حيث التفاتي براين باورند که حيث التفاتي ويژگي لاينفک تمامي ادراکات انسان، اعم از حسي، خيالي، عقلي و حتي ادراک او نسبت به ذات خويش است. زيرا آن ها سرآغاز تمام ادراکات انسان را ادراک حسي و ادراک حسي را مبتني بر حيث التفاتي مي دانند.
ابن سينا ادراک حسي را داراي حيث التفاتي و مضاف به معلوم بالعرض مي داند، اما اين خصوصيت را ويژگي لاينفک هر نوع ادراکي نمي شمارد. به نظر وي، تحقق ادراک بدون حيث التفاتي و ارتباط با معلوم بالعرض هم ممکن است. او علم به ذات را (بر اساس نظريه انسان معلق در فضا) نمونه اي از ادراک مي داند که نه بر حيث التفاتي و ارتباط با معلوم بالعرض، بلکه بر مجرد بودن مدرک آن استوار است. وي علاوه بر علم به ذات در بعضي از مراتب علم به غير، مانند ادراک عقلي و روياي صادقه نيز علم انسان را متکي به ارتباط با معلوم بالعرض نمي داند. او علم را کيفيت نفساني ذات الاضافه مي داند، اما اضافي بودن علم را عرضي مي داند نه ذاتي. به نظر وي، آنچه ذاتي علم است تجرد از ماده است نه حيث التفاتي.
نويسنده بر خلاف ابن سينا بر اين باور است که قوام ادراک به يک امر سلبي، هم چون تجرد از ماده، بلکه به همان حيث التفاتي است. ادراک ذات به ظاهر با اين قول در تعارض است، زيرا در ادراک ذات، مدرک همان مدرک است و اضافه اي واقعي ميان آن ها برقرار نيست، اما با تامل بيشتر در معناي ادراک و ارائه تفسيري درست از چگونگي ادراک ذات، مي توان اين تعارض را برطرف ساخت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عرفانی، م. (1391). بررسی و نقد دیدگاه ابن سینا درباره حیث التفاتی ادراک حسی. اندیشه دینی, -(43), 55-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179965Vancouver : کپی

عرفانی مرتضی. بررسی و نقد دیدگاه ابن سینا درباره حیث التفاتی ادراک حسی. اندیشه دینی. 1391 [cited 2021November28];-(43):55-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179965IEEE : کپی

عرفانی، م.، 1391. بررسی و نقد دیدگاه ابن سینا درباره حیث التفاتی ادراک حسی. اندیشه دینی, [online] -(43), pp.55-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179965. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی