برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  4 , شماره  15 ; از صفحه 20 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

نيازهاي درماني دندانپزشکي جانبازان شيميايي با گاز خردل، خراسان رضوي، مشهد، ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان و فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

زمينه: گاز خردل يا سولفور موستارد (SM) يکي از مهم ترين عوامل الکيله کننده اي است که به طور گسترده در جنگ جهاني اول و جنگ تحميلي عراق عليه ايران مورد استفاده قرار گرفت. اين عامل الکيله کننده داراي اثرات دراز مدت سمي بر روي پوست، چشم، دستگاه تنفسي، استخوان بافت مغز و سلول هاي مخاط دستگاه گوارش که سبب عوارض کوتاه مدت و دراز مدت بر روي سلامت انسان مي باشد که بسياري از آن ها از لحاظ باليني يا پاتولوژيکي قابل تشخيص نمي باشند. با توجه به اين واقعيت که هيچ مطالعه اي بر روي نيازهاي درمان هاي دندانپزشکي اين بيماران، در ايران انجام نشده است، اين مطالعه به منظور تعيين فراواني نيازهاي درمان هاي دندانپزشکي جانبازان شيميائي مسموم شده با گاز خردل مراجعه کننده به مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي بيمارستان امام رضا (ع) در بخش بيماري هاي دهان دانشکده دندانپزشکي مشهد انجام شد.
هدف: هدف از اين مطالعه تعيين شيوع نيازهاي درماني در جانبازان شيميائي مسموم شده با گاز خردل ارجاعي به بخش بيماري هاي دهان دانشکده دندانپزشکي مشهد در سال 1388 بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه از نوع مقطعي بوده که به صورت توصيفي اجرا گرديد و روش نمونه گيري به صورت آسان و در دسترس انجام شده و بيماران توسط مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي بيمارستان امام رضا (ع) و با هماهنگي بنياد جانبازان ارجاع شدند. تمامي بيماران ارجاعي به دانشکده دندانپزشکي مشهد در سال 1388 با استفاده از آينه دندانپزشکي انجام شده و نتيجه معاينات در فرم هاي پرسشنامه از قبل تهيه شده (فرم استاندارد
WHO ،2007 ) ثبت گرديد. در فرم پرسشنامه تهيه شده اطلاعات مربوط به مشخصات فردي بيمار و نيازهاي درماني و داروها و نياز به پيگيري ثبت شد. در آخر کليه اطلاعات بدست آمده در فرم ها گرد آوري گرديد و طبق برنامه آماري spss مورد ارزيابي و آناليز آماري قرار گرفت.
يافته ها: اين مطالعه روي 40 نفر جانباز ارجاعي از مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي بيمارستان امام رضا (ع) با ميانگين سني 50.7 (حداکثر سن 71 و حداقل 39 سال) انجام پذيرفت.
75% افراد نياز به درمان دندانپزشکي شامل، آموزش بهداشت 60%، درمان پروتز فيکس 40%، درمان ريشه 15%، کشيدن دندان 12.5%، ترميم دندان ها 5.22% و پيگيري جهت تصحيح دنچر 5% بود. که در اين ميان نياز به آموزش بهداشت دهان و پروتز پارسيل (ثابت يا متحرک) بيشترين نياز بود.
نتيجه گيري: تعداد زيادي از مراجعه کنندگان نيازمند درمان هاي دندانپزشکي هستند که بعضي از افراد از نياز به درمان خود بي خبر بودند و بعضي ديگر هم بعلل مختلف نسبت به درمان خود بي توجه مي باشند که اين مساله لزوم تاکيد بر معاينات دوره اي و درمان توسط متخصصين امور دندانپزشکي را ايجاب مي نمايد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 286
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی