برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1390 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر پرفيوژن درون بطني تستوسترون انانتات بر بروز ترجيح مکان شرطي شده ناشي از مرفين در موش صحرائي نر بالغ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم
 
چکیده: 

تحمل و وابستگي دو مشکل عمده ناشي ازمصرف مرفين مي باشند که سبب ايجاد عوارض و خطرات جدي در استفاده از آن شده اند. شواهد قبلي پيشنهاد نموده اند که داروهاي مختلف مي توانند بر وابستگي رواني ناشي از مرفين تاثير بگذارند.
بر اين اساس هدف پژوهش حاضر بررسي اثر پرفيوژن درون بطني و طولاني مدت تستوسترون انانتات بربروز ترجيح مکان شرطي شده ناشي از مرفين در موش صحرائي نر بالغ نژاد ويستار مي باشد.
ابتدا هر حيوان با ميانگين وزني 250 تا 300 گرم با کلرال هيدرات (500 ميلي گرم/ کيلوگرم به صورت تزريق درون صفاقي) بيهوش و يک کانول راهنما در بطن سمت راست توسط دستگاه استريوتاکسي کاشته شد. بعد از يک هفته دوره بهبودي پس از جراحي، تزريق زير جلدي مرفين در روزهاي شرطي سازي و پرفيوژن درون بطني و طولاني مدت تستوسترون انانتات (دو ميکروليتر در دقيقه به مدت دو ساعت) در روز آزمون توسط پرب ميکرودياليز و کانول راهنما انجام شد و القاء ترجيح مکان شرطي شده با استفاده از متد طرفدار مورد استفاده قرار گرفت. پس از ثبت تمامي تغييرات، آناليز آماري بر مبناي داده هاي مطلق و آزمون آناليز واريانس يکطرفه انجام گرفت و
P<0.05 به عنوان تغيير معني دار در نظرگرفته شد.
مصرف زير جلدي مقادير مختلف مرفين سولفات (10- 0.5 ميلي گرم/ کيلوگرم به صورت تزريق زير جلدي) به صورت وابسته به دوز، ترجيح مکان شرطي شده معني داري را ايجاد کرد، در صورتيکه پرفيوژن درون بطني و طولاني مدت تستوسترون انانتات (2 ميلي گرم/ کيلوگرم) به تنهايي ترجيح مکان شرطي شده معني داري ايجاد نکرد، ولي پرفيوژن درون بطني و طولاني مدت تستوسترون انانتات، بروز ترجيح مکان شرطي شده ناشي از مرفين (10 ميلي گرم/ کيلوگرم) را به طور معني داري افزايش داد.
اين نتايج پيشنهاد مي کنند که تستوسترون اثر سرخوشي آور (وابستگي رواني) مرفين را افزايش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 73
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی