برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع سندرم متابوليک بر اساس معيارهاي ATP III و IDF در استان سمنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات غدد (فیروزگر)، انستیتو غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سندرم متابوليک مجموعه اي از اختلالات متابوليک است که باعث افزايش ريسک بيماري هاي قلبي - عروقي و ديابت مي شود. مشخصه اصلي سندرم متابوليک چاقي مرکزي، تري گليسيريد بالا،HDL  پايين، هايپرگليسمي و فشارخون بالا است. با توجه به رشد بيماري هاي قلبي در سال هاي اخير مطالعه حاضر با هدف تعيين شيوع سندرم متابوليک در جمعيت بزرگ سال استان سمنان انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه اپيدميولوژيک به صورت مقطعي در استان سمنان بر روي 3799 فرد 70-30 ساله انجام شد. در اين مطالعه افراد به صورت تصادفي چندمرحله اي از جامعه شهري و روستايي استان انتخاب و شيوع سندرم متابوليک بر اساس معيارهاي
ATP III و IDF بررسي شد.
يافته ها: شيوع سندرم متابوليک بر اساس
ATP III و IDF به ترتيب %28.5 و %35.8 بود که با افزايش سن در هر دو جنس افزايش داشت. بالاترين شيوع در گروه سني بيش از شصت سال ديده شد. شيوع سندرم متابوليک به طور معني داري در زنان بر اساس هر دو تعريف، بالاتر و در غيرسيگاري ها بر اساس IDF بيشتر بود (P<0.05). کاهش شيوع سندرم متابوليک با افزايش سطح سواد ارتباط معني داري دارد (P<0.05). شيوع سندرم متابوليک در جمعيت شهري و روستايي استان سمنان تفاوتي نداشت. از ميان عوامل خطرزاي سندرم متابوليک بر اساس ATP III و IDF به ترتيب تري گليسريد بالا %40.8 و چاقي شکمي %70.8 بالاترين شيوع را داشت.
نتيجه گيري: يافته هاي مطالعه بر شيوع بالاي سندرم متابوليک در استان سمنان در جمعيت 30 تا 70 ساله دلالت دارد. لذا بايد کوشيد با شناسايي عوامل خطر در جهت پيش گيري از ابتلا و شناسايي عوامل خطر در جامعه گام برداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 181
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی