برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فناوري اطلاعات و بهينه سازي مديريت دانش: ابزارها و چالشها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

با توجه به گسترش روزافزون کاربرد فناوري اطلاعات در سازمانها، استفاده از آن براي مديريت دانش نيز رو به افزايش است. فناوري هايي مانند شبکه هاي سطح محلي (LAN)، اينترانت، اينترنت، ايميل، پايگاه هاي اطلاعاتي سازمان و ... همگي نقش موثري در مديريت دانش ايفا کرده اند. از سوي ديگر، قابليت دسترسي بيشتر، ارائه نرم افزارهاي پيشرفته تر و کاهش هزينه ها و استقرار تجهيزات رايانه، نقش پشتيبان فناوري اطلاعات براي مديريت دانش را بيش از پيش نموده و پيشرفتهاي قابل توجهي در رفتار هوشمندانه و مبتني بر دانش سازمانها و افراد آنها به وجود خواهد آورد.
آنچه در فناوري اطلاعات مهم است «تفکر اطلاعات گرا» يا تفکري است که از مجموعه اي از اطلاعات مفيد و موثق تشکيل شده است. به عبارت ديگر، آنچه اطلاعات توليد مي کند، فکر انسان خردمند است نه ابزار. فناوري اطلاعات بيشترين سهم را در مديريت دانش داشته است، به طوري که پشت همه فعاليتهاي مديريت دانش، فناوري اطلاعات نهفته است. اما فناوري اطلاعات تنها مولفه مديريت دانش نيست، بلکه مولفه هايي نظير تحول ساختار سازماني و فرايند تصميم گيري و ... نيز از ديگر اجزاي مديريت دانش به شمار مي روند (فرهادي، 1383، نقل شده در آخشيک، 1386). بيشتر تجزيه و تحليل ها بر اين است که پيدايش فناوريهايي مانند اينترنت و سيستمهاي مبتني بر دانش، توزيع دانش و اجراي مديريت دانش را تسهيل مي کنند، اما اين نگرش نيز وجود دارد که فناوريهاي مزبور در واقع ضد دانش و مديريت دانش هستند و فقط موجب انباشت اطلاعات مي شوند نه دانش (شائمي برزکي، 1384:ص39)
بنابراين، مديريت دانش با مشکلات مبهم و غير روشمند روبه روست که تعريف و محدوده مشخصي ندارد. هدف از مقاله حاضر، بيان نقش و کاربرد ابزارهاي فناورانه نوين براي بهينه سازي مديريت دانش از قبيل اينترانت، پايگاه هاي اطلاعاتي سازمان و ...، ادامه نمونه هايي از به کارگيري فناوري اطلاعات در پيشبرد مديريت دانش در ايران و کشورهاي ديگر و بيان تاثيرهاي مطلوب و احتمالا ناکارآمد اين ابزارها در مديريت دانش مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجف قلی نژاد، ا.، و صادق زاده، ع. (1389). فناوری اطلاعات و بهینه سازی مدیریت دانش: ابزارها و چالشها. کتابداری و اطلاع رسانی, 13(2 (مسلسل 50)), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179050Vancouver : کپی

نجف قلی نژاد اعظم، صادق زاده علی. فناوری اطلاعات و بهینه سازی مدیریت دانش: ابزارها و چالشها. کتابداری و اطلاع رسانی. 1389 [cited 2021October23];13(2 (مسلسل 50)):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179050IEEE : کپی

نجف قلی نژاد، ا.، صادق زاده، ع.، 1389. فناوری اطلاعات و بهینه سازی مدیریت دانش: ابزارها و چالشها. کتابداری و اطلاع رسانی, [online] 13(2 (مسلسل 50)), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=179050. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 477 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی