برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1380 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 10 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان كاهش پلاكت در نوزادان مبتلا به يرقان تحت درمان با فتوتراپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هيپربيلي روبينمي يكي از بيماريهاي شايع دوران نوزادي است و متداول ترين راه درمان آن فتوتراپي است. از آنجا كه كاهش تعداد پلاكتها يكي از عوارض فتوتراپي محسوب مي گردد لذا مطالعه حاضر با هدف تعيين ميزان افت پلاكت در نوزادان مبتلا به يرقان تحت درمان با فتوتراپي صورت پذيرفت. جمعيت تحت مطالعه 102 نوزاد بين سنين 18-2 روز بودند كه بعلت زردي در بخش نوزادان بيمارستان كودكان بندرعباس در طي مدت يكسال بستري شدند. اين نوزادان به مدت 5-2 روز با 8-4 لامپ نور سفيد و آبي به فاصله 35 سانتي متر تحت نور درماني قرار گرفتند.
ميزان پلاكت نوزادان قبل از شروع نوردرماني و روزانه بعد از درمان با روش كلاسيك شمارش پلاكتي و با استفاده از اگزالات آمونيم شمارش گرديد.
بر اساس نتايج حاصله ارتباط معني داري بين جنس، سن، وزن و ميزان بيلي روبين با كاهش تعداد پلاكت وجود ندارد (p>0.05 ) اما بين مدت زمان نوردرماني و كاهش تعداد پلاكت ارتباط معني دار مي باشد (P<0.05).
بيشترين ميزان كاهش پلاكت در روز دوم نوردرماني نسبت به روز اول مي باشد كه در 52 نوزاد (50.98%) مشاهده گرديد.
با توجه به اينكه نوزادان در مدت درمان از نظر كلينيكي عارضه خاصي نداشته و حداقل ميزان پلاكت در اين بررسي 60.000 بر ميلي ليتر مكعب بوده است مي توان نتيجه گرفت كه نيازي به چك كردن روزانه پلاكت در نوزاداني كه تحت نوردرماني قرار مي گيرند وجود ندارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 162
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی