برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1391 , دوره  5 , شماره  6 ; از صفحه 1 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي درمان کمک باروري در زنان با سن بالا از ديدگاه پزشکي و اخلاقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان بنی هاشم، بالاتر از میدان بنی هاشم، حافظ شرقی، پژوهشگاه رویان، دپارتمان اپیدمیولوژی و سلامت باروری
 
چکیده: 

در سال هاي اخير مراجعه زنان مسن به مراکز درمان ناباروري افزايش يافته است. براي استفاده از تکنولوژي هاي کمک باروري (ART) در زنان با سن بالا کليه مسائل پزشکي و اخلاقي حل نشده و همواره اين سوال مطرح مي شود که آيا بايد محدوديت سني براي ارائه درمان کمک باروري قائل شد يا خير؟
اين مطالعه از نوع اسنادي و کتابخانه اي است. مطالب و مقالات در پنج بخش پزشکي، اخلاقي، زوج، جامعه و فرزند حاصل بررسي و ارائه شده است. هم چنين قوانين، دستورالعمل ها و مطالب موجود در اين زمينه مورد ارزيابي قرار گرفته است.
در ايران دستورالعمل جامعي براي محدوديت سني زنان جهت انجام درمان کمک باروري تدوين نشده است. در اين باره کلينيک ها و مراکز درمان ناباروري با توجه به سياست مرکز و شرايط موجود، بر اساس آئين نامه هاي غيررسمي و داخلي خودشان عمل مي کنند. بررسي پروتکل هاي درماني در بيش تر مراکز نشان مي دهد که زنان تا سن 45 سال در سيکل درمان نازايي قرار مي گيرند و پذيرش زنان بالاي 45 سال تنها با تاييد پزشک و وجود شرايط باليني مناسب بيمار انجام مي شود. از نظر فقهي و حقوقي نيز منعي براي درمان ناباروري زنان مسن در کشورمان وجود ندارد. اما همواره سلامت مادر و فرزند از ديدگاه پزشک اولويت اول را دارد و اعمال درماني بايد در همين راستا صورت گيرد.
از آن جايي که نبايد سن را تنها معيار پذيرش زن نابارور جهت درمان کمک باروري قرار دهيم، لازم است در اين باره دستورالعمل جامعي تدوين شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کامرانپور، س.، و عودی، م.، و عمانی سامانی، ر. (1391). بررسی درمان کمک باروری در زنان با سن بالا از دیدگاه پزشکی و اخلاقی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 5(6), 1-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178850Vancouver : کپی

کامرانپور سیده بهاره، عودی مونا، عمانی سامانی رضا. بررسی درمان کمک باروری در زنان با سن بالا از دیدگاه پزشکی و اخلاقی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1391 [cited 2021November27];5(6):1-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178850IEEE : کپی

کامرانپور، س.، عودی، م.، عمانی سامانی، ر.، 1391. بررسی درمان کمک باروری در زنان با سن بالا از دیدگاه پزشکی و اخلاقی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 5(6), pp.1-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178850. 

 
بازدید یکساله 388 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی