برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1391 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 9 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

کلون سازي وسلامت انسان: سياست دولت ها و مواضع سازمان هاي بين المللي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، کیلومتر اول جاده جوپار، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

پيشرفت هاي اخير در کلون سازي، اميدهايي را در درمان بيماري ها و حل برخي مشکلات ديگر مرتبط با سلامتي ايجاد کرده است. اما اين تکنولوژي با سوالات اجتماعي، حقوقي، اخلاقي، مذهبي و غيره همراه است که واکنش هاي مختلفي را در سطح جهاني موجب شده است. تعدادي از کشورها قوانيني را در زمينه کلون سازي تصويب کرده اند و برخي، قانون مشخصي ندارند. بسياري از کشورها و سازمان ها، به دلايل مختلف از جمله نگراني هاي اخلاقي مخالفت شديدي با کلون سازي زايشي، و برخي حتي با کلون سازي تحقيقي، نشان داده اند. تعدادي، به نتايج مثبت کلون سازي پرداخته، و نظر موافق دارند. نظر غالب، طرفداري از کلون سازي سلول ها و بافت ها به دلايل درماني و مخالفت با کلون سازي زايشي است.
به طور کلي کلون سازي، يک پيشرفت مهم در ژنتيک و زيست فناوري است که مي تواند نجات دهنده و از سويي مخرب باشد. لذا تصميم گيران بايد ازجنبه هاي مثبت آن براي ارتقاي سلامتي انسان بهره برند و با قوانين مناسب، از مشکلات اخلاقي و اجتماعي احتمالي، پيشگيري کنند.
در اين مقاله نظرات گروه هاي موافق و مخالف در زمينه کلون سازي را ارائه کرده، و به طور اجمالي به موضع کشورها و سازمان ها درزمينه کلون سازي انسان مي پردازيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهدی پور، س.، و فرود، ا.، و امینی، م. (1391). کلون سازی وسلامت انسان: سیاست دولت ها و مواضع سازمان های بین المللی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 5(3), 9-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178849Vancouver : کپی

مهدی پور سیمین، فرود افسر، امینی محمدرضا. کلون سازی وسلامت انسان: سیاست دولت ها و مواضع سازمان های بین المللی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1391 [cited 2021June14];5(3):9-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178849IEEE : کپی

مهدی پور، س.، فرود، ا.، امینی، م.، 1391. کلون سازی وسلامت انسان: سیاست دولت ها و مواضع سازمان های بین المللی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 5(3), pp.9-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178849. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی