برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1391 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 1 تا صفحه 8 .
 
عنوان مقاله: 

گفتاري درباره زندگي و آثار ابوبکر اخويني بخاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تبریز، مرکز تحقیقات فلسفه و تاریخ پزشکی
 
چکیده: 

اخويني را مي توان در زمره پزشکان بزرگ و معتبر ايراني در حدود سده چهارم هجري به بعد دانست که آثار و تجربيات پزشکي وي، به عنوان ماخذي مستند و قابل قبول در اکثر ادوار تاريخ طب، مطرح بوده است. متاسفانه، در بين کتب پيشينيان آگاهي دقيقي از زندگي و آثار وي به دست نمي آيد و آن چه در اين باره مي دانيم تنها بر مبناي گفته هاي خود او و نيز شواهد و قرائني است که از اثر معروفش «هدايه المتعلمين في الطب» دريافته ايم. او شاگرد ابوالقاسم مقانعي، از شاگردان محمد بن زکرياي رازي، بوده است. محدوده زماني زندگي وي در قرن چهارم هجري و وفات وي در اواسط نيمه دوم همين قرن بوده است.
آثار وي و به ويژه کتاب «هدايه المتعلمين في الطب» در کنار آثار پزشکي ايران، به عنوان متني مهم و قابل اعتنا شناخته شده است. اين کتاب از چند لحاظ حائز اهميت فراوان است: نخست از آن جهت که کتاب هدايه المتعلمين، کهن ترين اثر پزشکي به زبان فارسي است که به دست ما رسيده است، دوم از جهت نکات بسيار مهم زبان شناختي و ادبي، سوم از لحاظ پزشکي و علمي که به اين کتاب در حيطه طب سنتي اهميتي دوچندان مي بخشد و اهميت چهارم از لحاظ شناخت بسياري از اسامي داروها، مفردات و مرکبات طب سنتي و اشخاص مهم و مورد اعتناي تاريخ پزشکي ايران مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خدادوست، ک.، و باطنی، غ.، و خلیلی، م.، و اردلان، م.، و محجل شجاع، م. (1391). گفتاری درباره زندگی و آثار ابوبکر اخوینی بخاری. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 5(3), 1-8. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178846Vancouver : کپی

خدادوست کاظم، باطنی غلامرضا، خلیلی مجید، اردلان محمدرضا، محجل شجاع محمدعلی. گفتاری درباره زندگی و آثار ابوبکر اخوینی بخاری. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1391 [cited 2021October24];5(3):1-8. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178846IEEE : کپی

خدادوست، ک.، باطنی، غ.، خلیلی، م.، اردلان، م.، محجل شجاع، م.، 1391. گفتاری درباره زندگی و آثار ابوبکر اخوینی بخاری. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 5(3), pp.1-8. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178846. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 221 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی