برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  10 , شماره  32 ; از صفحه 29 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

تاملي بر نظريه شبح و وجود ذهني، با تاکيد بر آرا علامه طباطبايي (ره)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

مسئله تطابق ذهن و عين نه تنها حکماي اسلامي را به خود مشغول ساخته، بلکه در ميان فلاسفه غرب نيز معرکه آرا بوده است. از جمله نظرياتي که ذيل اين بحث مطرح شده، نظريه وجود ذهني بين فلاسفه متاخر و نظريه شبح در بين متکلمان است. طرح اين نظريه، ثمره پرسش هايي است که متکلمان در ارتباط با چگونگي وجود ماهيات اشيا در ذهن مطرح مي ساختند. کنجکاوي متکلمان دراين زمينه، سبب پيدايش نظريه اضافه و نظريه شبح در بين آنان گرديد. در ميان فلاسفه اسلامي، اولين کسي که نظريه شبح را جداگانه مطرح و نقد کرده، علامه طباطبايي (ره) است.
در اين مقاله پس از نقل مقدمه اي کوتاه، تطابق عين و ذهن در معرفت شناسي اسلامي بررسي مي شود، سپس نگارنده به تبيين نظريه شبح از ديدگاه علامه طباطبايي مي پردازد. لزوم سفسطه و به وجود آمدن دور، اشکالاتي است که علامه بر پيکر اين نظريه وارد مي سازد. نگارنده با نقد هر يک از آنها، زمينه را براي تقويت نظريه شبح فراهم ساخته و با نقل نقدهايي بر نظريه حکما، به تاييدات خود بر نظريه شبح مي افزايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیدهاشمی، س.، و سجادی فر، م. (1391). تاملی بر نظریه شبح و وجود ذهنی, با تاکید بر آرا علامه طباطبایی (ره). آینه معرفت, 10(32), 29-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178837Vancouver : کپی

سیدهاشمی سیدمحمداسماعیل، سجادی فر مهدی. تاملی بر نظریه شبح و وجود ذهنی, با تاکید بر آرا علامه طباطبایی (ره). آینه معرفت. 1391 [cited 2021June21];10(32):29-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178837IEEE : کپی

سیدهاشمی، س.، سجادی فر، م.، 1391. تاملی بر نظریه شبح و وجود ذهنی, با تاکید بر آرا علامه طباطبایی (ره). آینه معرفت, [online] 10(32), pp.29-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178837. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی