برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مركز آموزش‌ مهارتهاي‌ باليني‌ چيست‌؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان، اصفهان
 
چکیده: 

به واسطه کوتاه شدن دوره بستري در بيمارستانها، کاهش تخت هاي بستري و افزايش مراقبت بيماران در جامعه، اغلب افراد بستري در بيمارستان موقعيت مناسبي را براي يادگيري مهارتهاي باليني پايه دانشجويان پزشکي فراهم نمي کنند. از سوي ديگر، با توجه به محدوديتهاي يادگيري بر بالين بيمار و مورد توجه قرار گرفتن حقوق بيماران، امروزه تاکيد بر آموزش مهارتهاي باليني و ارتباطي و ايجاد نگرش در دانشجويان بسيار مورد توجه قرار گرفته است.
مرکز يادگيري مهارتهاي باليني (CSLC) در پاسخ به تغييرات ايجاد شده در نحوه آموزش، فرصتي را فراهم مي آورد تا دانشجويان پزشکي با استفاده از انواع وسايل کمک آموزشي، مدلها و مانکن ها بتوانند مهارتهاي باليني و ارتباطي خود را در محيطي آرام و کنترل شده افزايش دهند. در بررسي که بر روي 20 مرکز مهارتهاي باليني در نقاط مختلف دنيا از طريق اينترنت، همراه با مرور مقالات مربوط به CLSC به عمل آمد، مشخص شد که CLSC توانسته است پيوندي بين مطالب تئوري و مهارتهاي عملي ايجاد کرده، استرس دانشجويان را در برخورد اوليه با بيمار کاهش داده و مهارتهاي ارتباطي را در کنار مهارتهاي عملي در برخورد بهتر با بيماران، به آنها آموزش دهد. يک CLSC موفق بايد قابل انعطاف در برنامه ريزي، صحيح و بدون نقص در برنامه آموزشي و مطابق با اهداف آموزشي دانشگاه باشد و براي رسيدن به اين منظور، نيازمند به برنامه ريزي و سازماندهي مي باشد. اين مقاله سعي دارد با کنار هم قرار دادن و مقايسه کردن مراکز مهارتهاي باليني در دانشگاههاي مختلف دنيا يک نماي کلي از CLSC و کاربردهايش ارايه دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری، ف.، و حکیمیان، م.، و صبوری، م. (1380). مرکز آموزش‌ مهارتهای‌ بالینی‌ چیست‌؟. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 1(3 (پیاپی 3)), 22-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17862Vancouver : کپی

جعفری فرشاد، حکیمیان محمدرضا، صبوری مسیح. مرکز آموزش‌ مهارتهای‌ بالینی‌ چیست‌؟. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1380 [cited 2021November30];1(3 (پیاپی 3)):22-29. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17862IEEE : کپی

جعفری، ف.، حکیمیان، م.، صبوری، م.، 1380. مرکز آموزش‌ مهارتهای‌ بالینی‌ چیست‌؟. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 1(3 (پیاپی 3)), pp.22-29. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17862. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی