برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 13 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين عوامل موثر احتمالي اقدام به خودكشي در مراجعه كنندگان به اورژانس بيمارستان شهيد محمدي بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

امروزه خودكشي در همه جوامع بشري به عنوان يك معضل عمده بهداشت عمومي بشمار مي‌آيد و به نظر مي‌رسد روابط اجتماعي در ايجاد آن نقش مهمي دارند. مطالعه كنوني با هدف تعيين عوامل موثر احتمالي اقدام به خودكشي انجام شد.
در اين مطالعه 390 نفر از مددجوياني كه از اول مهرماه تا آخر اسفندماه 1380 به دليل اقدام به خودكشي به بخش اورژانس مراجعه كرده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند و پرسشنامه‌ايي حاوي عوامل موثر در خودكشي با انجام مصاحبه از خود بيمار و يا اطرافيانش تكميل گرديد.
نتايج به دست
آمده نشان مي‌دهد كه ميانگين سن نمونه‌هاي پژوهش 23.85 با انحراف معيار 6.35 بود و بيشترين درصد آنان در گروه سني 30-20 سال قرار داشتند. بيشترين درصد زنان‌ ‌خانه‌دار، متاهل با تحصيلات متوسطه، ساكن شهر و با وضعيت اقتصادي متوسط بودند همچنين بيشترين زمان اقدام به خودكشي هنگام عصر و زمان مراجعه هنگام شب بود. از نظر درگيري عاطفي و خانوادگي قبل از اقدام، بيشترين تعداد، 324 نفر (83.1 درصد) پاسخ مثبت دادند و بيشترين روش اقدام به خودكشي قرص خوراكي دارويي بود و بالاترين آمار مراجعه در اسفند ماه بود. از نظر ارتباط جنس با روش اقدام به خودكشي با درگيري عاطفي و خانوادگي، از نظر ارتباط محل سكونت با علت مراجعه و ارتباط علت مراجعه با ماه مراجعه ارتباط معني‌داري مشاهده گرديد (P<0.05).
از آنجایيكه اقدام‌كنندگان به خودكشي مشخصات ويژه‌اي داشته و برخي عوامل به عنوان پيش‌بيني خطر در آنها مطرح مي‌باشد، نتايج اين پژوهش مي‌تواند به شناخت بهتر اين عوامل و راه حل‌هايي براي پيشگيري اوليه از اقدام به خودكشي براي برنامه‌ريزان اجتماعي و بهداشتي فراهم آورد و به مسوولين درماني كمك كند تا در پيشگيري ثانويه نيز نقش موثري داشته باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 321
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی