برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مشخصات فردي، علايم باليني شايع و سابقه نوع رژيم غذايي مصرفي در مبتلايان به کم کاري يا پرکاري تيروئيد در همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: اختلال هاي تيروئيد شايع ترين اختلال هاي باليني هستند. اين پژوهش به بررسي مشخصات فردي، علايم باليني و سابقه رژيم غذايي در مبتلايان به کم کاري يا پرکاري تيروئيد در همدان، پرداخته است.
مواد و روش ها: اين مطالعه گذشته نگر مقطعي به بررسي شاخص هاي مورد نظر پژوهش، طي سال هاي 1382 تا 1386 در همدان پرداخته و جامعه آماري، شامل همه مبتلايان به کم کاري يا پرکاري تيروئيد در همدان بوده که به مراكز درماني مراجعه کرده، پرونده تشکيل داده بودند. ابزار جمع آوري اطلاعات، پرسش نامه و مصاحبه بود. در بررسي آماري، آزمون «مربع كاي» و «تي تست» استفاده شد
.
يافته ها: از 1080 نمونه، 63 درصد و 37 درصد به ترتيب داراي کم کاري و پرکاري تيروئيد بودند. فراواني گروه هاي خوني در مبتلايان در مقايسه با جمعيت نرمال، تفاوتي معنادار نداشت. تعداد مبتلايان در جنس مونث بيشتر از مذکر بود
(p<0.001). سابقه ازدواج فاميلي به ترتيب در 38.5 درصد و 18.39 درصد از والدين مبتلايان به پرکاري و کم کاري تيروئيد و سابقه تنش هاي رواني در 41.25 درصد مبتلايان به پرکاري و 60.3 درصد مبتلايان به کم کاري تيروئيد و سابقه رخداد آزاردهنده در 45.5 درصد مبتلايان به پرکاري و 64.4 درصد از مبتلايان به کم کاري تيروئيد مشاهده شد. ميانگين مصرف گوشت و غلات در مبتلايان، نسبت به ميانگين استاندارد حداقل مصرف مورد نياز، كمتر بود (p<0.01).
نتيجه گيري: بروز کم کاري يا پرکاري تيروئيد در زنان، شايع تر بوده، زمينه هاي ژنتيكي و تاريخچه خانوادگي و به طور خاص سابقه تنش هاي رواني از مهم ترين علل مرتبط با کم کاري يا پرکاري تيروئيد بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 160
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی